Komornik nie zajmie pieniędzy z „500 plus”. Powstaną subkonta

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że powstaną specjalne subkonta, dla osób otrzymujących świadczenia, które nie będą podlegać egzekucji komorniczej.

W Sejmie toczą się prace nad prezydenckim projektem ustawy, dzięki której komornik nie będzie mógł zająć świadczenia z programu „500 plus”.

Resort rodziny zapewnia, że w ustawie wprowadzającej program zawarto potrójne zabezpieczenie środków wypłacanych rodzinom. Mimo to doszło do sytuacji w której komornik zabrał pieniądze dla dzieci.

Pomysł subkont ma być odpowiedzią na postulaty banków i środowisk komorniczych. Prace nad takim rozwiązaniem mają toczyć się w ministerstwie.

Poseł Grzegorz Matusiak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, pozytywnie ocenia rozwiązanie, które zabezpieczy środki przed egzekucją.

– Reagowanie na wszelkie nieprawidłowości, które mogą wynikać po prostu nie ze złej woli, tylko z sytuacji, którą wykorzystują niektóre instytucje – to bardzo się chwali, że następuje szybka reakcja. Właściwie można powiedzieć, że te osoby, które oczekują tych zmian, będą w niedługim czasie miały możliwość skorzystania z tych nowych przepisów, które uniemożliwią komornikom wchodzenie na konta, szczególnie tym rodzinom, które są w trudnej sytuacji materialnej – wyjaśnia Grzegorz Matusiak.

Subkonta miałyby być bezpłatne. Prezydencki projekt procedowany w Sejmie stanowi, że świadczenia z programu „500 plus” nie mogą podlegać zajęciu przez komornika. Poza tym środki nie wpływałyby na ustalone sądownie kwoty alimentów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl