fot. flickr.com

113 tys. osób zainteresowanych programem „Mama 4 plus”

Już 113 tys. osób jest zainteresowanych rządowym programem „Mama 4 plus”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął dotychczas 35,5 tys. wniosków o przyznanie świadczenia i wydał ponad tysiąc decyzji.

Program po raz pierwszy podsumowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Ustawa o uzupełniającym świadczeniu rodzicielskim „Mama 4 plus” weszła w życie 1 marca.

Szefowa resortu rodziny wskazała, że ilość złożonych wniosków jest dowodem na duże zainteresowanie programem.

– Pierwsze szacunki mówiły o 85 tys., kolejne o 92 tys., a zainteresowanie jest coraz większe. Oczywiście to zainteresowanie będzie też w kolejnych miesiącach. 42 wnioski złożyli mężczyźni, 78 wniosków złożyły osoby w wieku 90-99 lat, ale ciągle nie ma wniosku stuletniej mamy. 235 wniosków złożyły osoby poniżej 60. roku życia – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Tzw. matczyna emerytura przysługuje kobietom, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie wypracowały sobie minimalnego świadczenia. W szczególnych przypadkach program jest również skierowany do mężczyzn.

Warunkiem skorzystania z programu jest też osiągniecie wieku emerytalnego – 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury, a ta po marcowej waloryzacji wynosi 1100 zł brutto. Aby skorzystać z programu „Mama 4 plus” należy złożyć wniosek w ZUS-ie lub KRUS-ie.

RIRM

drukuj