By Sekretariatsekretariat - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74744844

Wiceminister finansów: szacowana luka VAT w 2018 r. wyniosła 1,1 proc. PKB 

Wyłudzanie VAT z budżetu państwa na masową skalę stało się niemal niemożliwe powiedział wiceminister finansów Filip Świtała. Zgodnie z szacunkami resortu ubiegły rok zamknął się luką w VAT w wysokości 1,1 proc. PKB. 

Wiceminister Filip Świtała przedstawił w Sejmie informacje o działaniach, jakie podejmował rząd w celu uszczelnienia sytemu podatkowego.

Urzędnik zwrócił uwagę na wprowadzenie szeregu mechanizmów, m.in. pakietu paliwowego oraz systemu STIR, dzięki któremu służby skarbowe mają informacje o przelewach na kontach bankowych. Mówił także o tzw. split payment, czyli mechanizmie podzielonej płatności. W tym przypadku wiceminister zapowiedział kolejne działania.

Zamierzamy wprowadzić obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności w dziedzinach, które są mocno narażone na oszustwa VATowskie. Zamierzamy wprowadzić jeszcze ulepszoną tzw. white listę, gdzie będzie pełna informacja; cała historia rejestracji VATowskiej z numerami kont, na które dana firma przyjmuje VAT. Będzie tam również to konto splitowe, czyli będzie już pełna obudowa, dająca stuprocentową pewność, że jak popatrzymy na tę nową rozszerzoną white listę, wszystko będzie jasne – podkreślił Filip Świtała.

Dzięki większym wpływom z podatku VAT rząd finansuje programy społeczne, jak m.in. Rodzina 500 plus. Jeszcze w tym roku środki będą przyznawane na pierwsze dziecko.

Jednocześnie w Sejmie działa komisja śledcza, która ma wyjaśnić, dlaczego za rządów koalicji PO-PSL nastąpił spadek ściągalności podatku dodanego.

Skarb Państwa miał stracić w tym czasie 250 miliardów złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl