fot. twitter.com/mf_gov_pl

MF: Deficyt budżetowy po maju wynosi nieco ponad 2 mld zł

Po maju deficyt budżetowy wynosi nieco ponad 2 miliardy złotych – poinformowało Ministerstwo Finansów. W porównaniu z poprzednim rokiem dochody państwa wzrosły o przeszło 8 miliardów złotych.

Według komunikatu resortu finansów, obecny deficyt stanowi 7,6 proc. dopuszczalnej na ten rok dziury budżetowej. Wydatki wzrosły o ponad 14 proc. w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku. Jak podaje ministerstwo, było to związane przede wszystkim z wypłatą „13-tej emerytury”. Jednak jak zauważa ekonomista dr Jerzy Michałowski, taki deficyt nie świadczy wcale o złej sytuacji kraju.

– Na razie mamy sytuację ogólnie dobrą. Ona jest dobra, ponieważ mamy większe tempo wykonania dochodów niż wydatków, to jest istotne. Mamy wzrost niektórych podatków dwucyfrowych, również dochodów niepodatkowych. Szczególnie cieszy wzrost PIT-u, bo to jest wzrost od przedsiębiorstw, w związku z tym to jest bardzo dobra wiadomość – mówił dr Jerzy Michałowski.

Dane pokazują, że dochody są o 8,6 mld zł wyższe w porównaniu z okresem styczeń–maj ubiegłego roku. Gospodarka Polski rozwija się bardzo dynamicznie.

– Lądujemy między 4. a 5. miejscem na świecie, jeśli chodzi o tempo i koniunkturę, więc Polska staje się atrakcyjnym krajem i jest zauważana. W ten sposób te sukcesy się multiplikują. Świat się o nas dowiaduje, nikt nam nie musi robić łaski. Za towary będziemy płacić, ale też będziemy wymagać równoważnych relacji wzajemnych i po prostu wkraczamy na trajektorię należnego nam miejsca w polityce i gospodarce światowej – zaznaczył ekonomista.

Rząd szacuje, że w tym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 4,5 proc., co ma być zwłaszcza efektem eksplozji inwestycji prywatnych. Światowe Agencje Moody’s i Fitch prognozują nasz wzrost PKB na poziomie 4,2 proc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj