fot. PAP/EPA

Dane wskazują na porażkę. Premier szczyci się sukcesem

Polska w ramach budżetu UE na lata 2014-2020 wynegocjowała więcej, choć Europa postanowiła wydawać mniej – powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej. Tymczasem liczby pokazują coś zupełnie innego.

Otrzymaliśmy obecnie o 10 mld euro mniej niż w poprzedniej perspektywie finansowej a netto – po odliczeniu wpłaconej składki – o kolejne 16 mld euro mniej.

Rzeczywistość jest taka, że to nie sukces, ale porażka rządu – akcentował europoseł Tomasz Poręba.

Dziś szef rządu podkreślał, że Polska ma prawo do satysfakcji z wyniku negocjacji unijnych. Skrytykował też próby „dezawuowania polskiego sukcesu”.

– Donald Tusk krytykuje PiS za to, że mówimy prawdę o tym jak wyglądały te negocjacje. Mówimy o liczbach, faktach, rozwiązaniach, które premier wynegocjował w Brukseli. W wielu przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o wysokość kwot, przede wszystkim w rolnictwie, ale także jeśli chodzi o przepisy wykonawcze, które są z punktu widzenia Polski bardzo niekorzystne. Rzeczywistość jest taka, że dostaliśmy 72 miliardy euro na spójność, co w porównaniu z poprzednią perspektywą unijną jest realnie mniejsza i to o około 10-15 proc. w kontekście siły nabywczej pieniądza i inflacji – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Premier Donald Tusk odniósł się też podczas konferencji do sytuacji w PLL LOT. Akcentował, że jeśli spółka nie zostanie „twardo zrestrukturyzowana”, to przestanie istnieć.

Premier poinformował też, że w związku z planowanym odejściem szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego przewiduje zmiany w rządzie. Informacje na ten temat szef rządu ma przekazać w środę na posiedzeniu Rady Ministrów.

 

Wypowiedź europosła Tomasza Poręby:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj