M. Morawiecki: Porozumienie ws. brexitu możliwe do końca roku

Porozumienie w sprawie brexitu jest możliwe do końca roku – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podczas unijnego szczytu przedstawił polskie propozycje w tej sprawie.

W sprawie brexitu Polska proponuje bardziej kreatywne rozwiązania – podkreśla Mateusz Morawiecki. To elastyczne podejście i elastyczny mandat dla Komisji Europejskiej.

– To jest coś, co bardzo pozytywnie się też dało odczuć w rozmowach z poszczególnymi liderami, z przywódcami krajów. Pokazaliśmy, że potrafimy proponować  rozwiązania, które dają większą nadzieję na pozytywne zakończenie tego trudnego rozwodu, trudnego sporu – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że tzw. no deal, czyli brak odpowiedniego uzgodnienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, nie jest żadnym rozwiązaniem.

– Jest w interesie zarówno Wielkiej Brytanii, jak i wszystkich krajów UE, żeby znaleźć jakieś dobre rozwiązanie. Jesteśmy, myślę, na nienajgorszej drodze, na niezłej drodze, żeby jeszcze teraz, do końca roku takie rozwiązanie wypracować – wskazał premier Morawiecki.

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj Polska.

– Polska naprawdę w oczach wielu państw zyskuje jako ten kraj stabilizujący, który chce za wszelką cenę, czy za bardzo wysoką cenę, doprowadzić do pojednania, do kompromisu, do znalezienia złotego ośrodka. Ale oczywiście negocjacje są prowadzone przez pana Michela Barnier, z którym również rozmawiałem. Podzielamy te opinie na ten temat i jestem umiarkowanym optymistą, że uda się wypracować odpowiednie rozwiązania – dodał premier Polski.

Rozwiązanie, które mają także bardzo ważne znaczenie dla nas.

Mam również bilateralne zapewnienia od pani premier May, szefowej rządu brytyjskiego, że na zasadzie wzajemności, na zasadzie tego, że obywatele brytyjscy będą tak samo dobrze traktowani, jak obywatele polscy na Wyspach Brytyjskich i że utrzymane będą ich wszystkie przywileje. Bo o to nam chodzi – żeby ludzie, którzy wyjechali (…) nie byli poszkodowani przez brexit. Ale również dla świata przedsiębiorców, jestem przekonany, że wypracujemy odpowiednie zasady, żeby nasi eksporterzy, nasze firmy małe i średnie nie tylko nie utraciły dostępu do rynku brytyjskiego, ale żeby (…) możliwie bezboleśnie cały ten proces się odbył – powiedział Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj