fot. Krystian Maj/KPRM

Premier: W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w najbliższą sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze będą zamknięte

W najbliższą sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze będą zamknięte – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to, że w tym roku z powodu pandemii nie będziemy mogli odwiedzić grobów naszych bliskich w Dniu Wszystkich świętych i w Dniu Zadusznym.

Szef rządu powiedział, że decyzja zapadła w związku z dalszym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

„Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć” – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Dla mnie to ogromny smutek i przygnębienie, bo też bardzo chciałem odwiedzić grób mojego ojca, grób mojej siostry. To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie. Dlatego, szanowni państwo, proszę się powstrzymać od wyjazdów poza miasta, również w tym przypadku, ponieważ cmentarze mają być zamknięte. To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała w drugiej połowie listopada, upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich będzie można odwiedzić pewnie groby – zaznaczył szef rządu.     

Premier zwrócił uwagę, że zagrożenie dla zdrowia i życia seniorów powyżej 70. roku rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego apel do seniorów przyjmuje formę alarmu i mocnej dyspozycji, by pozostali w domach przez co najmniej dwa tygodnie – podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki zaapelował także do przedsiębiorców i pracodawców, aby umożliwiali pracownikom pracę zdalną. W ten sposób od poniedziałku mają funkcjonować pracownicy administracji publicznej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował o zmianach w strategii walki z epidemią i opieki nad pacjentami.

– Nowością, którą będziemy wprowadzali jako rozwiązanie ogólnofunkcjonujące, jest opieka na poziomie podstawowym nad pacjentami, którzy są skąpo bądź nieobjawowi. To jest wykorzystanie takiego modelu opieki, w którym wykorzystujemy urządzenie nazywające się pulsoksymetr. To jest takie urządzenie, które informuje o natlenieniu krwi i w zależności od parametrów, które są w tym pulsoksymetrze wykazywane, będziemy podejmowali reakcję – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował także, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia koronawirusem jak testy PCR, a domownicy żyjący z osobą zakażoną będą automatycznie przechodzić na kwarantannę.

RIRM

drukuj