PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Fundusz autobusowy to szansa na kolejną falę przedsiębiorczości

Fundusz autobusowy to ogromna szansa na kolejną falę przedsiębiorczości, na pobudzenie kolejnej wielkiej fali polskiego kapitalizmu – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z samorządowcami dot. rozwoju połączeń lokalnych.

Czwartkowe spotkanie zorganizowane zostało w KPRM z okazji wejścia w życie ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, której celem jest przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

„Naszym podstawowym życzeniem jest, żeby powiat spotkał się z powiatem” – podkreślił premier Morawiecki.

Przypomniał, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 3 mln pracowników dojeżdża do pracy w innej gminie niż gmina ich zamieszkania.

„To często są odległości powyżej 50 km, średnia – to powyżej 40 km” – dodał.

Zdaniem premiera fundusz autobusowy to „ogromna szansa na kolejną falę przedsiębiorczości, na pobudzenie kolejnej wielkiej fali polskiego kapitalizmu”.

„Przedsiębiorca nie zainwestuje tam, gdzie jest ogromna nieefektywność (…) związana z pozyskaniem pracowników, z dojazdem do pracy, z pozyskaniem pracowników z sąsiednich gmin, bo właśnie drogi są nie takie, bo nie ma odpowiednich połączeń” – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj