fot. PAP/Zbigniew Meissner

[TYLKO U NAS] B. Hutek: Od premiera M. Morawieckiego usłyszeliśmy, że chce jak najszybciej notyfikować umowę w wersji z maja 2021 r., a więc będziemy wygaszać polskie kopalnie do 2049 roku 

Usłyszeliśmy od pana premiera Mateusza Morawieckiego, po ponad 2,5-godzinnej rozmowie (…), że będzie się starał jak najszybciej notyfikować umowę w wersji, którą podpisaliśmy w maju 2021 roku, czyli będzie de facto zaklepanie tego, że będziemy odchodzić od wydobycia w polskich kopalniach i będziemy wygaszać kopalnie – tak jak mówi umowa społeczna, czyli do 2049 roku – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Bogusław Hutek, przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

W Katowicach odbyło się spotkanie premiera RP Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Rozmawiano na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Szef rządu zadeklarował podczas spotkania, że będzie chciał jak najszybciej notyfikować umowę społeczną dotyczącą przyszłości górnictwa w wersji podpisanej w maju 2021 roku. Jednocześnie zapowiedział rozmowy z Unią Europejską w celu wynegocjowania możliwości zwiększenia wydobycia w Polsce przez najbliższe pięć lat.

– Usłyszeliśmy od pana premiera Mateusza Morawieckiego, po ponad 2,5-godzinnej rozmowie (…), że będzie się starał jak najszybciej notyfikować umowę w wersji, którą podpisaliśmy w maju 2021 roku, czyli będzie de facto zaklepanie tego, że będziemy odchodzić od wydobycia w polskich kopalniach i będziemy wygaszać te kopalnie – tak jak mówi umowa społeczna – do 2049 roku. (…) Oczywiście pan premier mówił też, że będzie się starał na najbliższe pięć lat dogadać się z Unią Europejską, że będzie zwiększał wydobycie, tylko że to wszystko stoi w sprzeczności – jeśli notyfikujemy umowę i tam są wyznaczone terminy wygaszania kopalń w latach, to zwiększanie wydobycia przez następne pięć lat bez korekty wygaszania kopalń spowoduje to, że niektóre kopalnie, które będą miały więcej wydobywać, będą wcześniej likwidowane, na co na pewne nie będzie z naszej strony zgody – zwrócił uwagę Bogusław Hutek.

Gość „Aktualności dnia” wskazał na niespójność rządowego stanowiska w sprawie przyszłości polskiego górnictwa.

– Po wypowiedzi i spotkaniu z panem premierem przeczytałem wypowiedzi pana wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, odpowiedzialnego za górnictwo, który stwierdził, że trzeba budować konwencjonalne elektrownie, trzeba inwestować w węgiel i że węgiel musi dłużej z nami pozostać. Stanowisko rządu jest niespójne, natomiast jeśli Prezes Rady Ministrów mówi nam, że będzie to notyfikował, to uważam, że ma to uzgodnione ze wszystkimi ministrami, także tymi z Solidarnej Polski czy z panem wicepremierem Sasinem, bo trochę się już gubię w tych dywagacjach – zaznaczył.

Obecna władza optuje za wygaszaniem polskich kopalń do 2049 roku, jednak przedstawiciele obecnej opozycji w przypadku ewentualnej wyborczej wygranej będą dążyli do zaprzestania wydobycia w zdecydowanie szybszym tempie – akcentował przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

– Jeśli Prawo i Sprawiedliwość przegrałoby wybory, to następna władza – jeżeli nie będziemy mieli notyfikacji w UE – zlikwiduje nas w pięć, sześć, osiem, może dziesięć lat. Bardzo szybko będzie chciała odejść od węgla, bo o tym oficjalnie mówią na różnych forach, na różnych spotkaniach. Słyszymy w telewizji ich wypowiedzi – najlepiej odejść od węgla itd. Widać jednak, że rząd i prezesi spółek energetycznych się w to wpisują. Jeśli przeczytalibyśmy sobie strategię polskich spółek energetycznych, mówi ona przede wszystkim o zielonej energii, nic nie mówi o węglu – podkreślił.

Bogusław Hutek zapowiedział, że strona związkowa będzie pilnowała respektowania warunków umowy, aby mogła ona funkcjonować przez 29 lat.

– Będziemy pilnowali inwestycji, które są tam zapisane, inwestycje w nowoczesne technologie. Teraz jest okres wakacyjny, ale myślę, że we wrześniu, jeżeli nie będziemy widzieć, że są postępy w realizacji tej umowy, czyli fundusz dla Śląska i budowa wszystkich instalacji do produkcji błękitnego paliwa, również instalacji do zgazowania węgla (…), będziemy musieli ostro zareagować, gdyż realizacja tych inwestycji jest gwarantem tego, że ta umowa społeczna będzie mogła funkcjonować przez 29 lat – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Bogusławem Hutkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl