fot. PAP/Piotr Nowak

M. Morawiecki: 100 dni po ogłoszeniu stanu epidemii zostało przekazanych 100 mld zł na ratowanie 5 mln miejsc pracy

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że 100 dni po ogłoszeniu stanu epidemii zostało przekazanych 100 mld zł na ratowanie 5 milionów miejsc pracy. Szef rządu wziął udział w konferencji podsumowującej dotychczasowe działania rządowych programów antykryzysowych. 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że decyzje podjęte przez rząd po wybuchu epidemii były najlepszymi z możliwych.

– Nikt wcześniej nie przedstawił, w jaki sposób należy walczyć z jednoczesnym uderzeniem w podaż, popyt, w płynność firm, w ogromne zagrożenie rosnącym bezrobociem. Musieliśmy działać błyskawicznie. Dziś wiemy, że nasze decyzje wtedy podejmowane były najlepszymi z możliwych. Dziś wiemy, że na pytanie, które wtedy padało: Czy ratować zdrowie publiczne i życie, czy ratować gospodarkę, trzeba było znaleźć najlepszą możliwą odpowiedź i ta odpowiedź brzmi: trzeba było od początku ratować gospodarkę po to właśnie, żeby ratować zdrowie i życie obywateli – zaznaczył premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że bez przywódcy, jakim jest ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, zaproponowane przez rząd tarcze antykryzysowe nie byłyby możliwe do realizacji .

Mateusz Morawiecki wskazał też, że kraje bogatsze od Polski jak Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania czy Belgia znacznie gorzej poradziły sobie z pandemią. Podkreślił, że dziś Polska przygotowuje się do bardzo dobrej pozycji startowej w tej kolejnej fazie walki o jak najszybsze wyjście z koronawirusa.

RIRM

drukuj