fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Premier Morawiecki ws. powołania komisji śledczej ds. nadużyć wokół podatku VAT: Przygotowujemy całą procedurę i niezbędną dokumentację

Teraz będzie przygotowywana cała procedura powołania i niezbędna dokumentacja, zebrana także w Ministerstwie Finansówpowiedział premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja szef rządu odniósł się do kwestii powołania komisji śledczej ds. nadużyć wokół podatku VAT.

Utworzenie takiego gremium zapowiedzieli politycy PiS. Projekt uchwały dotyczący powołania komisji ma zostać przedstawiony i złożony w Sejmie „bezpośrednio po świętach”. Jeśli proces powołania komisji śledczej ds. VAT przebiegnie szybko i sprawnie, to pierwsze przesłuchania świadków mogłyby się odbyć w drugiej połowie lub pod koniec maja.

Premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o skali nieprawidłowości, wskazał na potrzebę głębokiego wyjaśnienia sprawy.

Na pewno będziemy teraz przygotowywać całą procedurę powołania oraz wszystkie dokumenty, które od dłuższego już czasu były zbierane w Ministerstwie Finansów i przekazywane do prokuratury, ażeby tę sprawę jak najszybciej wyjaśnić. Mówimy tu o potencjalnie tak głębokich nieprawidłowościach, że powinny one zostać wyjaśnione zarówno dla potrzeb ludzkich, czyli określenie, kto był winny zaniedbań, ale może i czegoś dużo gorszego, czyli patologii albo przestępstw – powiedział szef polskiego rządu.

Według polityków PiS, pierwsze posiedzenia komisji mogą się odbyć w trybie niejawnym. W ich trakcie komisja będzie zapoznawać się z dokumentami i decydować o powołaniu świadków.

Przypomnijmy, CBA zatrzymało w czwartek byłego wiceministra finansów w rządzie PO-PSL i byłego szefa służby celnej Jacka K. Zatrzymanie to efekt działania służb w obszarze afery hazardowej. Jacek K. usłyszał dwa zarzuty – jak podano w komunikacie – „niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób w łącznej kwocie ponad 21 mld zł”.

 

RIRM

drukuj