fot. PAP/Mateusz Marek

Premier M. Morawiecki podczas Q&A odniósł się m.in. do kwestii zgromadzeń publicznych, organizacji wesel, czy zakazu porodów rodzinnych

Nakaz noszenia maseczek będzie utrzymany, rząd nie przewiduje możliwości organizowania zgromadzeń publicznych w najbliższym czasie, na razie zakazane pozostaną także tzw. porody rodzinne. W najbliższym czasie pojawią się wytyczne dotyczące organizacji wesel – tak w dużym skrócie podsumować można odpowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na pytania internautów.

Dla wielu Polaków noszenie maseczek to spory dyskomfort, jednak tu nie chodzi o wygodne, a o nasze bezpieczeństwo.

– Trzeba po prostu te maseczki nosić, bo one pomagają w ograniczeniu roznoszenia się koronawirusa. Nawet, jeżeli jesteśmy zdrowi, to warto te maseczki nosić, ponieważ nie wiemy, kto wokół nas może być chory – powiedział premier RP.

Szef rządu pytany był także o godziny dla seniorów. W najbliższym czasie będą one utrzymane, tak by osoby starsze mogły spokojnie zrobić zakupy nie obawiając się o swoje zdrowie.

– Najstarsi ludzie niestety najczęściej padają ofiarą koronawirusa. Dbajmy o nich. Na dzisiaj utrzymujemy godziny dla seniorów w sklepach w godzinach: 10.00-12.00. Jeżeli nasza walka z koronawirusem będzie odnosiła coraz bardziej pozytywny skutek, będziemy łagodzić różnego rodzaju restrykcje – podkreślił.

Przyszli rodzice apelują do rządu o przywrócenie tzw. porodów rodzinnych, tu jednak zalecenie jest jasne.

– Wyobraźmy sobie tylko jeden taki przypadek, że tata, który chciałby być przy porodzie, jest nieświadomym nosicielem koronawirusa i w nieświadomy sposób zakazi personel medyczny. W całym szpitalu może dojść do tragedii, ponieważ mogą zostać zakażone inne mamy, które rodzą dzieci – wskazał premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w kolejnych etapach łagodzenia restrykcji nie ma zniesienia zakazu organizacji zgromadzeń publicznych.

Jest za to szansa, że pary młode, które mają zaplanowany na ten rok ślub, będą mogły zorganizować także wesele.

– Śluby mogą się odbywać, jeśli chodzi o wesela, to jest konieczne dystansowanie się. Przepisy dotyczące tego zostaną wkrótce doprecyzowane, dystans jest potrzebny. Chcemy racjonalnie podejść do tych wesel, jednak liczba osób na tych weselach musi być ograniczona i to w rozporządzeniu zostanie również ujęte – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że w pomieszczeniu na weselach maseczki nie będą potrzebne. Wytyczne mają być opublikowane w najbliższym czasie, wiele jednak zależy od tego, jak będzie przebiegała walka z koronawirusem.

Małżeństw dotyczyło kolejne z pytań – czy utrzymywanie odległości dwóch metrów podczas spaceru czy wyjścia do sklepu między mężem a żoną ma sens.

– Policjanci nie wiedzą, czy idąca po ulicy para osób to jest mąż i żona czy dorosły nastolatek, albo 17-latek z ojcem czy matką. Lepiej, żeby ich czas był poświęcany na to, na co potrzebują poświęcić swój czas, czyli weryfikacja osób, które znajdują się w kwarantannach – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wciąż należy pamiętać o ważnej zasadzie, jaką jest samoizolacja. To najlepszy sposób, by uniknąć zakażenia.

TV Trwam News

drukuj