fot. PAP/Lech Muszyński

Co z egzaminami i powrotem do szkół?

Koniec czerwca, być może początek lipca – to najbardziej prawdopodobny termin egzaminów maturalnych. Szczegóły mają być znane w niedalekiej przyszłości.

 

Choć dokładnego terminu matur jeszcze nie ma to jedno jest pewne. W maju ich nie będzie.

– Matury, egzaminy zawodowe i egzaminy ósmoklasistów na pewno się odbędą, prawdopodobnie pod koniec czerwca lub na początku lipca. O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, najpóźniej trzy tygodnie przed egzaminami. Będziemy je organizować tak, aby były maksymalnie bezpiecznie, tzn. ze sporym dystansem, korzystając ze wszystkich możliwych przestrzeni na terenie placówek szkolnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Pojawiają się pytania również o to czy przeprowadzone zostaną matury ustne.

– To będzie zależało od wskazań ministra zdrowia. Zastanawiamy się czy ten egzamin również ma być przeprowadzony w tym roku. Jest to jeden z wariantów, który bierzemy pod uwagę, by część ustna egzaminu maturalnego nie odbyła się – podkreślił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister przypomina, że egzamin ustny nie wpływa w żaden sposób na rekrutację do szkół wyższych.

Późniejszy termin egzaminów niż pierwotne planowano to – choć przede wszystkim stres – także okazja do tego by jeszcze lepiej się przygotować.

– Drodzy maturzyści i ósmoklasiści postarajcie się jak najlepiej do tych egzaminów przygotować, bardzo proszę o cierpliwość. Wiem, że to dla was jest stresujące – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Również wśród nauczycieli pojawiły się pewne wątpliwości, np. czy pracując zdalnie otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

– Jeżeli nauczyciel pracuje z kilkunastoma klasami i ma – tak jak miał to w tradycyjnej szkole – więcej zajęć niż pensum, wówczas należą mu się tzw. godziny ponadwymiarowe i wynagrodzenie za te godziny ponad wymiarowe – powiedział min. Dariusz Piontkowski.

Jest jednak dobra informacja.

– Wakacji nie mamy zamiaru skracać. Uczniowie, nauczyciele, także rodzice potrzebują odpoczynku. Tym razem nie od tradycyjnej nauki, a od formy kształcenia na odległość – wskazał minister edukacji narodowej.

Szczegóły w sprawie ewentualnego powrotu nauczycieli i uczniów do szkół mają być przedstawione podczas jednej z najbliższych konferencji premiera i ministra edukacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl