fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

[TYLKO U NAS] M. Machałek: Dostrzegamy widoczne ślady w wynikach tegorocznej matury. Młodzi byli dotknięci strajkiem nauczycieli i pandemią, dlatego wprowadziliśmy zmiany

Analizowaliśmy wyniki egzaminu ósmoklasistów i egzaminu maturalnego, jak tylko się pojawiły i dostrzegliśmy w nich widoczne ślady. Z jednaj strony ci młodzi ludzie byli dotknięci strajkiem nauczycieli, a z drugiej strony pandemią. Dlatego też zostały ogłoszone zmiany (…). Bardzo chcielibyśmy, żeby szkoły zostały jak najszybciej otwarte i młodzi ludzie mogli się w nich znaleźć – podkreśliła Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska jak i świat pochłonięte są walką z pandemią. Od 9 listopada wszystkie szkoły pracują w trybie zdalnym. Jest to ogromne wyzwanie – podkreśliła Marzena Machałek.

Są to wyzwania dla rodziców, dla nauczycieli  i przede wszystkim trudny czas dla uczniów, ale również dla służby zdrowia i nas wszystkich. W związku z tym musimy się do tego czasu bardzo szybko dostosowywać, ale nie mam wątpliwości, że to jest czas, który przynosi też ogromne straty. Przede wszystkim straty psychologiczne, bo dzieci, młodzież przez miesiące i tygodnie były w domu bez kontaktu z rówieśnikami  – zaznaczyła.

Wzrost zachorowań ciągle się utrzymuje, ale mam nadzieję, że znów wrócimy do nauczania stacjonarnego – mówiła wiceminister edukacji.

To jest bardzo ważne, szczególnie w zakresie młodszych uczniów klas I–III (…). potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem, nauczycielem, z kolegą, koleżanką z klasy dla wychowania, formowania, relacji i dla zdobywania wiedzy – dodała.

Powrót do nauki stacjonarnej jest również bardzo ważny w zakresie poprawy wyników z egzaminów.

Analizowaliśmy wyniki egzaminu ósmoklasistów i egzaminu maturalnego, jak tylko się pojawiły i dostrzegliśmy w nich widoczne ślady. Z jednaj strony ci młodzi ludzie byli dotknięci strajkiem nauczycieli, a z drugiej strony pandemią. Dlatego też zostały ogłoszone zmiany (…). Bardzo chcielibyśmy, żeby szkoły zostały jak najszybciej otwarte i młodzi ludzie mogli się w nich znaleźć – poinformowała polityk.

Ministerstwo edukacji przygotowało zmiany w egzaminach maturalnych i egzaminach ósmoklasistów na rok 2020/2021. Jest to zmiana jednorazowa – wyjaśniła wiceminister.

– Powstanie nowe rozporządzenie, w którym określimy wymagania, nie zmieniając całych podstaw programowych. Doszliśmy do wniosków, że to będzie prostsza formuła: jaśniejsza i bardziej precyzyjna. Oczywiście przeprowadzimy szkolenia dla nauczycieli (…). Zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.men.gov i tam będą szczegóły dotyczące tych zmian – dodała Marzena Machałek.

Minister edukacji narodowej wsparł nauczycieli w nauce zdalnej. Chodzi o jednorazowe dofinansowanie na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia lekcji online.

To nie jest „500 plus” dla nauczycieli, tylko 500 zł na nauczenie zdalne, które wspiera zarówno nauczycieli, jak i uczniów, rodziców. Nauczyciel będzie mógł wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, które pomogą mu w pełni wykonywać zdalną edukację. Prowadziliśmy szerokie konsultacje, na co nauczyciele chcą wydać pieniądze i uwzględniliśmy ich wnioski – wskazała gość Radia Maryja.

Jak zwróciła uwagę wiceminister, nauczanie zdalne nie jest celem.

Ważne jest, by nauczanie zdalne było możliwością przy nauczaniu stacjonarnym. To, czego nauczyliśmy się w tym trudnym czasie, warto wykorzystać do udoskonalenia nauczania stacjonarnego wtedy, kiedy ono, np. z racji choroby ucznia, nie może się odbyć – podkreśliła polityk.

Całą rozmowę z Marzeną Machałek można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj