fot. PAP/Artur Reszko

WOT czynnie włączają się w zwalczanie pandemii koronawirusa

Operacja „Odporna wiosna”, honorowe krwiodawstwo, rozmowy ze słuchaczami Radia Maryja – Wojska Obrony Terytorialnej czynnie włączają się w zwalczanie pandemii koronawirusa w kraju.

„Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” – to jeden z punktów credo, które przyświeca Wojskom Obrony Terytorialnej. Zgodnie z tym hasłem od kilku dni w całej Polsce prowadzona jest operacja „Odporna wiosna”.

– Wojska Obrony Terytorialnej od kilku dni prowadzą w ramach tych działań wsparcie służb sanitarnych i instytucji samorządu terytorialnego. Prowadzimy współpracę z ośrodkami pomocy społecznej – oznajmił dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota.

W tym także z Caritasem.

– Nasi żołnierze rozpoczęli wsparcie dla Caritasu poprzez wydzielanie, dostarczanie, wydawanie posiłków dla osób zgłaszających się do punktów żywienia wydzielonych przez Caritas  – podkreśliła kpt. Renata Mycio z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wspierają też rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze przebywające na kwarantannie, a także intensywnie oddają krew.

– Na chwilę obecną nasi żołnierze oddali już ponad 500 litrów krwi – powiedział rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

Do tego dochodzi wsparcie psychologiczne, porady i rozmowy. I to także na antenie Radia Maryja. Słuchacze zadają pytania, dzielą się swoimi problemami.

– Ja jestem osobą niewidomą. Jak takie osoby mają funkcjonować? Wiadomo, że ręce nam zastępują oczy i pewnych rzeczy musimy dotknąć – pytała pani Jolanta na antenie rozgłośni.

Pani Magda dzwoniła, bo nie może skontaktować się z przychodnią, a potrzebuje recepty, by wykupić leki dla rodziców.

– Gdzie można zadzwonić w przypadku, jeżeli podlegam pod przychodnię, a wielokrotnie wysyłałam maila do przychodni, do lekarza z prośbą o wystawienie numeru na lekarstwo – prosiła o radę pani Magdalena z Poznania.

Na te wszystkie pytania żołnierze WOT odpowiadają na antenie Radia Maryja codziennie o godzinie 13.10. Osoby samotne mogą również skorzystać z pomocy psychologa.

– Zapraszamy do kontaktu na naszej infolinii wsparcia psychologicznego pod bezpłatnym numerem 800 100 102. Tam przez całą dobę psychologowie dyżurują i staramy się Państwa w tej trudnej sytuacji wspierać – zachęcała Katarzyna Wiejak, psycholog w dowództwie WOT.

Podpułkownik Marek Pietrzak zapewnił również, że pomoc żołnierzy cały czas poszerza swój zakres.

– Ostatnim z naszych działań jest uruchomienie specjalnej aplikacji, która łączy instytucje, które udzielają bezpośredniego wsparcia, czyli ośrodki pomocy społecznej, Caritas. Łączy ich z naszymi koordynatorami wsparcia i oficerami łącznikowymi w brygadach obrony terytorialnej – wyjaśnił rzecznik WOT.

Czynną pomoc na rzecz obywateli podejmuje każdego dnia blisko 2,5 tysiąca terytorialsów. Z kolei ponad 22 tys. żołnierzy jest w stanie gotowości. Podejmują oni działania w ciągu 12 godzin od momentu zgłoszenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl