W Lubelskiem przysięgę złożyli kolejni żołnierze WOT

180 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę w Lubartowie (woj. lubelskie) przysięgę wojskową. „Waszą misją jest obrona i wspieranie tutejszej społeczności” – napisał do żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Na placu przed pałacem Sanguszków w Lubartowie przysięgę wojskową złożyło 180 żołnierzy, którzy rozpoczną służbę w 21. Batalionie Lekkiej Piechoty w Lublinie i 22. Batalionie Lekkiej Piechoty w Dęblinie, będących w strukturze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak skierował do żołnierzy list, który odczytał dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła. Szef resortu podziękował żołnierzom za decyzję o wstąpieniu do WOT, które – jak podkreślił – są formacją wyjątkową, „uzupełniającą o wymiar lokalny” działanie pozostałych sił zbrojnych Polski.

„Jako żołnierze stąd, tu urodzeni, tu mieszkający, doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje środowisko i miejsce służby. To wasz wielki atut. Współdziałając z żołnierzami innych rodzajów sił zbrojnych, dajecie im doskonałe rozeznanie w terenie prowadzenia operacji. Wspólnie sprawiacie, że Polska będzie jeszcze silniejsza i bardziej odporna na zagrożenia bezpieczeństwa (…). Waszą misją jest obrona i wspieranie tutejszej społeczności. To oznacza, że nie tylko w czasie wojny, ale i w przypadkach sytuacji kryzysowych, które mogą nawiedzić wasz region, waszym podstawowym zadaniem będzie ochrona zdrowia i życia ludzkiego, współdziałanie z lokalną administracją w likwidacji skutków kryzysu oraz bliska relacja z ludnością tych ziem” – napisał Mariusz Błaszczak.

W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny żołnierzy, mieszkańcy Lubartowa. Żołnierze złożyli przysięgę na historyczny sztandar 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Lubelska Brygada liczy już prawie 1,7 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i przeszło 300 żołnierzy zawodowych.

„Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się w województwie lubelskim dużym zainteresowaniem i wciąż zgłaszają się chętni do tej służby. Do końca 2018 roku zaplanowane jest zakończenie procesu formowania brygady” – poinformował rzecznik prasowy Lubelskiej Brygady kpt. Damian Stanula.

Jak dodał, w 2018 r. ma zakończyć się też proces formowania struktur organizacyjnych brygady, a jednostka ma osiągnąć „wstępną zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych”. Rozpoczną się też szkolenia specjalistyczne żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, a w sierpniu, na poligonie w Nowej Dębie, odbędą się szkolenia zintegrowane dla wszystkich poddziałów wchodzących w skład brygady.

„Planowanych jest jeszcze siedem szkoleń podstawowych – dla tych, którzy nigdy nie byli w wojsku – oraz trzy szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej” – zaznaczył Damian Stanula.

Lubelska brygada docelowo ma liczyć 4,5 tys. żołnierzy. W jej skład wchodzić będzie pięć batalionów stacjonujących w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej.

Formowanie wojsk obrony terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 Brygad Obrony Terytorialnej – dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę blisko 8,5 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. stanowią żołnierze zawodowi (docelowo mają oni stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

Szkolenia ochotników prowadzone są obecnie w sześciu brygadach obrony terytorialnej. W styczniu wyznaczono dowódców kolejnych siedmiu brygad OT. W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl