fot. 10.ŚBOT

Sprawdzian na poligonie – wakacje z WOT

Strzelanie, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Sprawdzian kończący wspólne szkolenie podstawowe Terytorialsów oraz studentów modułu podstawowego V edycji programu „Legia Akademicka” został przeprowadzony
21 lipca br.
na poligonie w Nowej Dębie.

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w Wojsku Obrony Terytorialnej. Prawie 120 ochotników 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 8 lipca br. przez kolejne 16 dni realizuje swoje pierwsze wojskowe szkolenie. Wraz z terytorialsami po raz pierwszy szkoli się prawie 30 studentów. Elewi przechodzą swoje szkolenie w ramach modułu podstawowego V edycji programu „Legii Akademickiej”, które rozpoczęli 3 lipca 2022 roku. W trakcie „poligonu” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS „Grot”, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.

fot. 10.ŚBOT

Egzamin jest w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczają się między punktami, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać, to między innymi: ewakuacja rannego z pola walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja  w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyku patrolowego oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe oraz w określonym czasie założenie maski przeciwgazowej. Ważnym elementem pętli jest także umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Pętla była realizowana na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba.

fot. 10.ŚBOT

fot. 10.ŚBOT

Finałem wspólnego, pierwszego szkolenia jest przysięga, która odbędzie się 23 lipca 2022 r. o godz. 11.00 na stadionie lekkoatletycznym Politechniki Świętokrzyskiej. W czasie uroczystości Terytorialsi oraz studenci z „Legii Akademickiej” wypowiedzą słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !”

fot. 10.ŚBOT

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

fot. 10.ŚBOT

fot. 10.ŚBOT

Zespół prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl