fot. https://media.terytorialsi.wp.mil.pl

Ćwiczenia certyfikujące WOT pod kryptonimem „Piorun-24”

Trwają ćwiczenia certyfikujące Wojsk Obrony Terytorialnej pod kryptonimem „Piorun-24”. Ich celem jest ocena zdolności najmłodszego rodzaju sił zbrojnych RP do realizacji zadań w czasie pokoju i zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Certyfikacja obejmuje wszystkie brygady w całym kraju. Podczas ćwiczeń sprawdzana jest obsada etatowa WOT. Ich ważnym elementem jest też sprawdzenie gotowości terytorialsów do tzw. natychmiastowego stawiennictwa w danej jednostce.

Mjr Witold Sura ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wskazał, że ćwiczenia są koniecznością, ponieważ w sierpniu terytorialsi mają wejść w podporządkowanie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jednostki zostaną poddane alarmowemu stawiennictwu żołnierzy do działania. Będzie to element sprawdzenia piątego rodzaju sił zbrojnych do działania w okresie pokoju, kryzysu, jak również wojny – oznajmił mjr Witold Sura.

Ćwiczenia certyfikujące pod kryptonimem „Piorun-24” zakończą się 21 czerwca. Wojska Obrony Terytorialnej były poddawane podobnym sprawdzianom wielokrotnie.

Po wybuchu wojny na Ukrainie poszczególne brygady kilkukrotnie ogłaszały alarmowe stawiennictwo do jednostek. Działo się tak m.in. w brygadach działających w pobliżu wschodniej granicy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl