fot. PAP/Artur Reszko

Wielkopolskie: Terytorialsi pomagają weteranom i seniorom z Domu Pomocy Społecznej

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają nie tylko pograniczników, szpitale i policję. Dystrybuują także żywność i opiekują się weteranami i seniorami z Domu Pomocy Społecznej.

Ppor. Anna Jasińska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekazała, że szczególną grupą, którą terytorialsi wspierają w dobie walki z koronawirusem, są weterani i osoby starsze. Jak wskazała, seniorzy znajdują się w grupie największego ryzyka zarażenia COVID- 19.

„Weterani i seniorzy chętnie korzystają ze wsparcia żołnierzy zarówno w Wielkopolsce, jak i na terenie Ziemi Lubuskiej. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa” – podkreśliła.

Osobą odpowiedzialną za kontakt z weteranami w 12. WBOT jest szer. Marcin Mrówka – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; okręg wielkopolski.

„Weterani są dla nas – żołnierzy – bardzo ważni. To oni walczyli kiedyś o naszą wolność. Teraz możemy im się odwdzięczyć i zadbać o ich zdrowie. Z powodu koronawirusa nie możemy ich bezpośrednio odwiedzić, bo nie chcemy narażać ich zdrowia. Zakupy przekazujemy w miejscach bezpiecznych, ich opiekunom lub pozostawiamy je pod drzwiami. Działamy według procedur” – podkreślił szer. Marcin Mrówka.

Terytorialsi odwiedzający osoby pozostające w domach nie ograniczą się jedynie do pozostawienia im żywności. Znajdują także czas na rozmowę telefoniczną, podczas której analizują sytuację i określają ich dalsze potrzeby. Działania pomocowe prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”.

PAP

drukuj