Łódź: święto 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto. Nawiązuje ono do wydarzeń z nocy 19 na 20 kwietnia 1946 r. – informuje oficer prasowy Brygady mjr Arkadiusz Rubajczyk.

Przypomina, że patronem 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej jest gen. bryg. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” – organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) – największej organizacji antykomunistycznego podziemia w centralnej Polsce.

W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r., oddziały KWP rozbiły więzienie w Radomsku, uwalniając 57 więźniów – członków KWP, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, przetrzymywanych tam przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Dowódca KWP kpt. Stanisław Sojczyński został aresztowany w czerwcu 1946 r. i skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 lutego 1947 r. na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii. Miejsce jego pochówku pozostaje wciąż nieznane.

 

Jak mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk 20 kwietnia to dzień, w którym łódzcy terytorialsi obchodzą swoje święto, oddając tym samym hołd swojemu patronowi. Podkreśla, że święto jednostki wojskowej, to najważniejszy dzień w roku.

Oficer prasowy zwraca uwagę, że tegoroczne święto miało być wyjątkowym wydarzeniem. Planowano zorganizować je na terenie Łodzi z udziałem mieszkańców, których chciano zaprosić zarówno na samą uroczystość połączoną z wręczeniem sztandaru, jak i na piknik militarny z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

„Nasze plany uległy zmianie ze względu na sytuację w kraju i na świecie. Świętować jeszcze będziemy mieli okazję, natomiast dla nas ważniejsze jest teraz być tam, gdzie możemy wspierać mieszkańców województwa w walce z pandemią” – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk.

Przypomniał, że w związku z zaistniałą sytuacją od marca model funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) zmienił się ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. To – według niego – pierwsze tak trudne a zarazem największe wyzwanie, z jakim przyszło się zmierzyć żołnierzom tej formacji.

Jak informuje, od pierwszych dni wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce żołnierze 9ŁBOT pomagali w działaniach Straży Granicznej na lotnisku im. Władysława Reymonta w Łodzi, wspierają zadania policji w patrolach prewencyjnych i kontrolach osób objętych kwarantanną, dostarczają sprzęt medyczny do szpitali współpracując z magazynami Agencji Rezerw Materiałowych. Dowożą żywność i niezbędne artykuły osobom przebywającym na kwarantannie, otaczają opieką seniorów i kombatantów. Psychologowie pracujący na co dzień w 9ŁBOT udzielają wsparcia psychologicznego na infolinii WOT (numer 800-100-102).

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyc” rozpoczęła formowanie w styczniu 2018 r. W województwie łódzkim planowane są cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim.

***

Stanisław Sojczyński urodził się 30 marca 1910 r. w Rzejowicach w powiecie radomszczańskim. Przed wojną ukończył Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty i pracował, jako nauczyciel języka polskiego. Walczył w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji był zastępcą dowódców radomszczańskiego obwodu ZWZ i AK.

Był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – największej organizacji antykomunistycznego podziemia w centralnej Polsce. W czerwcu 1946 r. został aresztowany przez UB, a w grudniu tego samego roku odbył się pokazowy proces kpt. Sojczyńskiego. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi skazano go na karę śmierci. Został zamordowany 19 lutego 1947 r., trzy dni przed ogłoszeniem amnestii.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl