Pierwsze szkolenie operatorów FlyEye w WOT

Dobiegł końca pierwszy kurs dla kandydatów na operatorów bezzałogowców FlyEye z Wojsk Obrony Terytorialnej. Od stycznia 2020 roku kompetencje Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) wejdą do systemu zarządzania kryzysowego i będą mogły być wykorzystywane we wsparciu lokalnych społeczności w ramach działań kryzysowych lub poszukiwawczych.

W ostatnich dniach sierpnia kandydaci na operatorów BSP z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i innych brygad wchodzących w skład WOT realizowali pierwsze samodzielne loty szkolne wykorzystując, będące na wyposażeniu formacji, Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye. Zanim uczestnicy szkolenia rozpoczęli zajęcia praktyczne uczestniczyli w  szkoleniu producenta, firmy WB Electronics oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania.

Obecnie, na wyposażeniu WOT występuje trzy zestawy BSP FlyEye, do końca bieżącego roku planowane są dostawy kolejnych dziewięciu zestawów, co łączenie będzie stanowiło 36 platform powietrznych posiadających głowice obserwacyjne dzienno-nocne.

FlyEye to po amunicji krążącej Warmate drugi rodzaj bezzałogowców będący na wyposażeniu WOT.

por. Witold Sura

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl