fot. Anna Barowicz

#PołączyłaNasKrew – żołnierze 3PBOT założyli Klub Honorowych Dawców Krwi PCK

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej założyli Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Terytorials”. Oficjalnie klub rozpoczął swoje funkcjonowanie 23 kwietnia. Prezesem klubu został kpr. Mateusz Mucha z 31. batalionu lekkiej piechoty z Rzeszowa.

Od początku funkcjonowania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze regularnie organizują zbiórki krwi na terenie Podkarpacia, jak również honorowo wspierają akcje kolegów z innych rodzajów służb mundurowych. Podkarpaccy terytorialsi zawsze licznie odpowiadają na apele, szczególnie gdy sytuacja banku rezerw krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje się trudna.

Chcąc sformalizować szeroką działalność w tym obszarze, 23 kwietnia żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zarejestrowali Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Terytorials”. Prezesem klubu został żołnierz z 31. batalionu lekkiej piechoty z Rzeszowa. Głównym założeniem klubu jest propagowanie i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz zdrowego stylu życia.

„Cieszę się z faktu powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Terytorials”. Dzięki niemu będziemy mogli jeszcze skuteczniej wypełniać nasze motto, czyli ciągłą gotowość do pomocy lokalnej społeczności. Jesteśmy zawsze gotowi i zawsze blisko, by odpowiadać na społeczne potrzeby i wspierać nasze Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą do nas dołączyć. Jedynym warunkiem jest oddanie krwi przynajmniej raz w roku” – powiedział kpr. Mateusz Mucha, prezes Klubu „Terytorials”.

W samym dowództwie brygady i w podległych batalionach wśród żołnierzy służy ponad 600 honorowych dawców krwi – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób niejednokrotnie bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi.  W sumie od 2017 roku żołnierze z 3. PBOT wykonali 3459 donacji. Do banków krwi wpłynęło blisko 1557 litrów krwi.

Tylko w ostatnim czasie terytorialsi wsparli regionalne i terenowe centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa na Podkarpaciu w następujących projektach: „Terytorialsi mają pomoc we Krwi”, „SpoKREWnieni Służbą”, „Apel – Krew”, „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, „Kropla drąży skały”, „Krwioobieg Terytorialsa” czy też „100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości”.

kpt. Witold Sura,

rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

płk. Łukasza Cieplińskiego

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl