fot. WOT

Święto Wojska Polskiego z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej imienia pułkownika Łukasza Cieplińskiego

Z okazji święta Wojska Polskiego na wystawionych przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej punktach promocyjnych będzie można zobaczyć i zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu podkarpackich terytorialsów oraz poznać ich osobiste doświadczenia.

Święto wojska polskiego i kolejną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w szczególny sposób uczczą żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze z Podkarpacia pokażą się podczas defilad oraz będą dostępni na wystawionych przez brygadę punktach promocyjnych, na których przybyli będą mogli zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu podkarpackiej brygady. Zobaczyć będzie można między innymi quady, motocykle, kamizelki taktyczne, hełmy, noktowizory, które chętni pod okiem żołnierzy będą mogli wypróbować na sobie, ale także sprzęt survivalowy, czy nowoczesne warmate’y. Terytorialsi zaprezentują również broń.

Terytorialsów z 3 PBOT będzie można spotkać między innymi:

12 sierpnia – podczas V Mieleckiego Zlotu Militarnego „Wrzesień 1939” na terenie bulwarów nad Wisłoką w Mielcu.

15 sierpnia – podczas oficjalnych obchodów święta Wojska Polskiego w Rzeszowie oraz w ramach pikniku „My Polacy”, który odbędzie się na placu przed Urzędem Wojewódzkim od godziny 16:00.

15 sierpnia – podczas uroczystych obchodów święta Wojska Polskiego w Przeworsku, które rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego.

15 sierpnia ­– podczas obchodów święta Wojska Polskiego i uroczystej defilady w Warszawie.

3. PBOT wchodzi w skład formującego się, piątego rodzaju sił zbrojnych – wojsk obrony terytorialnej. Służbę w brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy – terytorialsi z podkarpacia.

Obecnie w podkarpackiej brygadzie służbę pełni około 3,5 tys. żołnierzy. Bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone są w pięciu powiatach: rzeszowskim, niżańskim, dębickim, jarosławskim i sanockim.

Misją brygady jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do jej głównych w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Na czas wojny pododdziały będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.

por. Witold Sura/RIRM

drukuj