fot. WOT

Podkarpaccy terytorialsi zorganizowali „walk thru” w Jarosławiu

Podkarpacka Brygada OT po raz kolejny zorganizowała w Jarosławiu mobilny punkt poboru wymazów metodą „walk-thru”. Wymazy wykonywane są pracownikom Zakładów Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu. Punkt pobierania wymazów zorganizowano na wniosek dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Punkt „walk thru” przy Zakładach Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu funkcjonował od 14 do 16 lipca. Próbki do badań genetycznych na obecność koronawirusa były pobierane bezpłatnie od pacjentów w godzinach od 12.00 do 15.00. Wymazy wykonywali żołnierze 3.Podkarpackiej Brygady OT, którym wsparcia udzielali podhalańczycy. W ciągu trzech dni medycy pobrali ponad 750 próbek.

W ubiegły piątek i sobotę podkarpaccy terytorialsi również zorganizowali mobilny punkt poboru wymazów od pracowników Zakładów Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu. Zastosowano wówczas metodę „drive thru” – bez wysiadania z pojazdu. Żołnierze 3. PBOT w ciągu dwóch dni pobrali 195.

Utrzymywany przez 3. Podkarpacką Brygadę OT w gotowości mobilny punkt do poboru wymazów to element rejonu badań składający się z pięciu stref: oczekiwania, ewidencji, pobierania materiału do badań, odpoczynku i dekontaminacji. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem do pobierania wymazów oraz obsady stanowisk grupy wymazowej delegujemy wyselekcjonowanych i przeszkolonych żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe oraz nie mogli przebywać w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia. Dodatkowe wsparcie przy organizacji mobilnego punktu poboru wymazów 3. PBOT otrzymała od współpracujących z nami podhalańczyków – podkreśla płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Pobieranie wymazów, w tym metodą „drive-thru” i „walk thru”, stało się jednym z głównych zadań WOT w ramach prowadzonej od blisko pięciu miesięcy a zakończonej operacji „Odporna Wiosna” i obecnie wykonywanej akcji „Trwała Odporność”. Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej na wniosek wojewody podkarpackiej deleguje od początku kwietnia cztery zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, podopiecznych i personelu DPS oraz pracowników placówek medycznych.
W sumie do tej pory pobrano blisko 5500 wymazów. Ponadto trzy zespoły medyczne z Podkarpacia na okres 4 tygodni włączyło się do działania na terenie województwa śląskiego wspierając 13. ŚBOT. Dziennie jeden zespół pobierał blisko 200 wymazów metodą „Drive thru”.

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl