fot. Rubajczyk Arkadiusz

We wrześniu rusza kolejne szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”

We wrześniu rusza kolejne szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT” skierowane do studentów. Do wstąpienia w swoje szeregi zaprasza m.in. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

Jak poinformowała oficer prasowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (6 MBOT) ppor. Jolanta Maciaszek, zgłoszenia są przyjmowane w trybie ciągłym, bez względu na termin szkolenia.

Projekt jest skierowany przede wszystkim do studentów, ale i osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów.

Ochotnicy we wrześniu odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć na uczelni.

„Będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii” – powiedziała ppor. Maciaszek.

Dodała, że po ósmym dniu szkolenia do rekrutów dołączą do żołnierze rezerwy, którzy zrealizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Pierwsze szkolenie zorganizowane przez mazowiecką brygadę w ramach projektu „Wakacje z WOT” odbyło się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie od 20 lipca do 4 sierpnia br. i było dedykowane uczniom i nauczycielom. Kolejne zaplanowano w tym samym miejscu od 7 do 22 września br.

„Jak wskazuje termin tym razem szkolenie jest skierowane do studentów, którzy do końca września mają wakacje” – dodała ppor. Maciaszek.

Wniosek o przyjęcie do WOT można składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” są realizowane w trzynastu brygadach Obrony Terytorialnej. Pierwsze z nich rozpoczęły się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca września br.

16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające.

W tym czasie żołnierze przygotowują się do służby w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w weekendy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Do tego każdego roku biorą udział w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tys. żołnierzy. Misją tej formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl