fot. 3PBOT

Szkolenie 3. PBOT z GROM i GOPR

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez ostatni tydzień szkolili się z Jednostką Wojskową GROM i ratownikami górskimi z GOPR. Szkoleniu terytorialsów z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka nie sprzyjały warunki atmosferyczne. W Bieszczadach Zachodnich spadł śnieg, a niska temperatura i kilkukilometrowa trasa były sprawdzianem wytrwałości.

Każdego dnia zadania wykonywane były pod okiem doświadczonych instruktorów. Podczas części teoretycznej żołnierze zostali przygotowani do działania w niskich temperaturach oraz udzielania pomocy osobom będącym w hipotermii. Podkarpaccy terytorialsi przeszli niezbędne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Część praktyczna kursu odbyła się na terenach leśnych, w Nadleśnictwie Cisna. Szkoliło się ponad 30 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Od instruktorów, doświadczonych żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM oraz ratowników górskich GOPR, zdobyłem wiedzę dotyczącą m.in. hipotermii. Dzięki temu będę wiedział, jak postępować ze zmarzniętą osobą i będę w stanie udzielić jej niezbędnej pomocy wskutek wychłodzenia organizmu. Szkolenie było oparte o aktualną wiedzę i ogromne doświadczenie płynące od prowadzących. Szkolenia prowadzone na tak wysokim poziomie przygotowują żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej Piechoty do profilowania górskiego – powiedział jeden z żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT.

fot. 3PBOT

Celem kursu było specjalistyczne przygotowanie podkarpackich terytorialsów do rozwijania umiejętności realizacji poszukiwań terenowych przy wykorzystaniu różnych metod. Przeprowadzono m.in. ćwiczenie polegające na udzieleniu pomocy medycznej podczas wypadku oraz została przeprowadzona ewakuacja poszkodowanego z terenu górzystego. Do realizacji zadania zaangażowane zostały służby biorące udział w tym ćwiczeniu.

Rozwój zdolności w zakresie zarządzania kryzysowego stanowi jeden z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służy ponad 35 tys. żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych ten potencjał jest efektywnie wykorzystywany, a terytorialny charakter formacji jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań.

fot. 3PBOT

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl