fot. MON

Łódzkie: Od piątku kolejne szkolenie ochotników WOT

Kolejne szkolenie ochotników z całego województwa łódzkiego, którzy chcą służyć w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpocznie się w piątek w Zgierzu. W 16-dniowym szkoleniu podstawowym ma wziąć udział ok. 80 osób.

O szkoleniu poinformowała PAP oficer prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Paulina Popiel. Przypomniała, że na terenie województwa łódzkiego, w ramach tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) cały czas formowana jest 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT). Docelowo w strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim.

Por. Paulina Popiel zwróciła uwagę, że poza dowództwem brygady, pierwszym formowanym pododdziałem jest batalion w Zgierzu. Jego rejon odpowiedzialności, to powiaty: brzeziński, łęczycki, łódzki wschodni, poddębicki, pabianicki, zgierski oraz miasto Łódź.

„Przez cały czas wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby. Do czasu rozpoczęcia formowania kolejnego batalionu w Kutnie, batalion w Zgierzu będzie przyjmował ochotników nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także całego województwa” – wyjaśniła por. Paulina Popiel.

Jak poinformowała, na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w WOT, został wdrożyły innowacyjny – trzyletni system szkolenia. Jak mówiła, system ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

„Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Każdy, kto nie był wcześniej w wojsku lub jakiś czas temu zakończył służbę wojskową, a chciałby spróbować swoich sił i zdobyć doświadczenie, będzie miał taką możliwość” – podkreśliła por. Paulina Popiel.

Jak mówiła, w szeregach Brygady Obrony Terytorialnej mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Według niej, jest to miejsce dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. Swoje miejsce znajdą tu również osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia.

„Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym. Zapewniamy formę służby umożliwiającą świetny balans pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski” – zaznaczyła.

W połowie września na terenie 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu prawie 80 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Była to pierwsza, historyczna przysięga wojskowa żołnierzy 9 ŁBOT. Wśród składających ją było osiem kobiet.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują, jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej docelowo ma liczyć ok. 3 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj