fot. WOT

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT złożyli przysięgę w Wędrzynie

82 ochotników wypowiedziało w sobotę słowa roty przysięgi wojskowej i tym samym zasiliło szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (Lubuskie).

To pierwsza przysięga mazowieckiej brygady zorganizowana tak daleko od miejsca jej stacjonowania – poinformowała rzeczniczka 6 Mazowieckiej Brygady OT szer. Marlena Rosłaniec.

„To 14. przysięga terytorialsów z południowego Mazowsza. Obecnie nasza brygada liczy ponad 1 300 żołnierzy, w tym 260 zawodowych. Dzisiaj liczba ta powiększa się o 102 osoby, bo oprócz szkolenia podstawowego odbyło się wyrównawcze, w którym wzięło udział 20 osób” – powiedziała szer. Marlena Rosłaniec.

Ze względu na reżim sanitarny przysięga odbyła się bez zaproszonych gości, prawie 400 kilometrów od miejsca, w którym nowi terytorialsi rozpoczęli swoją wojskową drogę. Była ona ostatnim etapem pobytu ochotników z Mazowsza na poligonie w Wędrzynie.

Szer. Marlena Rosłaniec przypomniała, że po wybuchu pandemii koronawirusa, w marcu WOT zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na kryzysowy, tym samym zawieszono wszystkie szkolenia dla żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Odmrożenie aktywności w polu nastąpiło z początkiem czerwca.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w styczniu 2017 r. jako piąty rodzaj sił zbrojnych w naszym kraju. W ramach WOT żołnierze – ochotnicy pełnią nowy rodzaj służby – tzw. terytorialną służbę wojskową, która pozwala łączyć dotychczasową aktywność ze służbą wojskową. WOT liczą obecnie 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników. Misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności.

PAP

drukuj