Ponad 1000 litrów krwi od Terytorialsów i podchorążych

Od 6 marca, zaledwie dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pierwszych działań przeciwkryzysowych. Równolegle z eskalacją zagrożenia epidemiologicznego Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczęły borykać się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Spadła liczba dawców indywidualnych i planowych zorganizowanych zbiórek w instytucjach.

Sytuacja ta zagroziła poziomowi strategicznych zapasów krwi. Dlatego już na początku pandemii Narodowe Centrum Krwi zwróciło się z apelem do społeczeństwa „Oddajcie krew, jest teraz bardzo potrzebna!”. Niemalże natychmiast na apel odpowiedzieli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej organizując donacje zbiorowe w jednostkach macierzystych i indywidualne w swoich miejscach zamieszkania. Do akcji honorowego krwiodawstwa aktywnie włączyli się też podchorążowie Akademii Wojskowych.

Akcja nabrała tempa i ogólnokrajowego charakteru wraz z rozpoczęciem operacji przeciwkryzysowej Wojsk Obrony Terytorialnej o kryptonimie „Odporna Wiosna”. W pierwszych dniach udział w akcji krwiodawstwa zadeklarowało około 1000 żołnierzy i podchorążych. Miało się to przerodzić w zasilenie systemu ratowania życia około 500 litrami krwi. Wzmożona akcja honorowego krwiodawstwa osiągnęła bezprecedensową skalę. W ciągu miesiąca naszych działań do Banków Krwi trafiło ponad 1000 litrów krwi od niespełna 2500 dawców!

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa licznie zgłaszali się do punktów pobrań w Kielcach i Sandomierzu. Pięćdziesięciu dwóch Świętokrzyskich Terytorialsów oddało łącznie 34 litry krwi.

Obecnie akcja przerodziła się w stałą inicjatywę żołnierzy i podchorążych, koordynowaną przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o intensywności uzależnionej od bieżących zapasów. W obliczu nadzwyczajnej potrzeby wykazaliśmy się żołnierską skutecznością. Wraz z żołnierzami operacyjnymi Wojsko Polskie odtworzyło rezerwy i zabezpieczyło potrzeby krwi w Polsce zapewniając bezpieczeństwo obywateli.

Warto zauważyć iż nie jest to pierwsza inicjatywa żołnierzy WOT związana z krwiodawstwem. Od kilku lat regularnie odbywa się ona pod hasłem „Krwioobieg Terytorialsa”. Niemniej jednak wielu żołnierzy postawionych w stan gotowości właśnie teraz postanowiło oddać krew pierwszy raz deklarując jednocześnie zasilenie szeregów honorowych dawców krwi na stałe. Żołnierze mają świadomość, że krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić, i że ich krew oznacza czyjeś życie.

Postawa żołnierzy i podchorążych w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa obywateli została zauważona i doceniona. Słowa uznania i podziękowania w imieniu publicznej służby krwi oraz pacjentów dla żołnierzy Wojska Polskiego przekazano na ręce Ministra Obrony Narodowej z Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Centrum Krwi. Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak wraz z wyrazami swojego uznania i podziękowania pogratulował Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kolejny raz żołnierze udowodnili, że są „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl