fot. PAP/Tytus Żmijewski

W. Skurkiewicz: Najbliższym celem WOT – osiągnięcie określonych zdolności operacyjnych

Osiągnięcie określonych zdolności operacyjnych – to najbliższy cel, jaki będzie przyświecał żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. O roli WOT mówił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

 

Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

– Mają szczególną rolę w systemie obrony i nie tylko w systemie obrony, bo przypomnę również zaangażowanie żołnierzy WOT w sytuacji, w momencie, kiedy jest jakiekolwiek zagrożenie dla ludzkiego życia czy majątku obywateli RP – wskazuje wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wojciech Skurkiewicz przywołuje tutaj konkretne sytuacje.

-To właśnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stanęli na wysokości zadania, kiedy nad Lubelszczyzną przetoczyła się wichura i kiedy mienie ludzkie było zniszczone – przypomina wiceszef MON.

Podobnie było na Podkarpaciu, gdzie w czasie powodzi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pracowali ramię w ramię ze strażakami z Ochotniczych Straży Pożarnych. Zareagowali błyskawicznie.

– Oni w ciągu 4 godzin od momentu zaistnienia i wezwania do macierzystej jednostki odpowiedzieli na poziomie 94 procent stanu osobowego – podkreśla Wojciech Skurkiewicz.

Teraz ich celem jest osiągnięcie zdolności operacyjnych – zapowiada wiceminister obrony narodowej.

– Przygotowaliśmy konkretny harmonogram tak, żeby w okresie od utworzenia i ukompletowania poszczególnych brygad w perspektywie 3-letniej oni dochodzili do osiągniecia określonych zdolności operacyjnych tak, żeby mogli funkcjonować ręka w rękę z wojskami operacyjnymi – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz.

Obecnie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest ponad 20 tysięcy.

 

TV Trwam News

drukuj