fot. PAP/Leszek Szymański

Min. M. Gróbarczyk: Rząd przeznaczy na inwestycje morskie 44 mld złotych

44 mld złotych – tyle pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje morskie – zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wzmacnianie polskich portów i budowa nowych w Gdańsku i Gdyni, a także nowoczesny terminal w Świnoujściu –  tak o priorytetach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej mówi szef resortu Marek Gróbarczyk.

– To jest proces długotrwały. Mam nadzieję, że on nie potrwa wielu dziesiątek lat, ale w przeciągu tych 7 najbliższych lat będziemy mogli przystąpić do budowy pewnych odcinków – zaznacza minister Marek Gróbarczyk. 

Kolejna inwestycja, na którą stawia resort gospodarki morskiej, to przekop Mierzei Wiślanej.

– Rozpoczynamy obecnie prace już w tym zakresie, wykonawca instaluje się już na placu budowy. Z tego, co wiem, w okresie najbliższych paru dni ma nastąpić rozpoczęcie grodzenia tego terenu i zwożenie sprzętu – podkreśla Marek Gróbarczyk.

Inwestycja ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo państwu polskiemu. Już wkrótce efekty mają być widoczne.

– Tutaj nie mamy żadnych opóźnień w tym zakresie tak, jak zakładaliśmy, czyli przekazanie placu budowy i organizacja już samych prac należy do wykonawcy – wskazuje minister.

Kanał ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Budowa potrwa do 2022 roku.

 

TV Trwam News

drukuj