fot. PAP/Adam Warżawa

Min. M. Gróbarczyk: Przechodzimy do kolejnego etapu przekopu Mierzei Wiślanej

Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego – powiedział dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Marek Gróbarczyk wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego na przekopie Mierzei Wiślanej.

https://twitter.com/tvp_info/status/1309774925415280640

Minister podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do inwestycji, która – jak podkreślił – będzie miała ogromne znaczenie w świetle budowy nowej drogi wodnej, nowego dostępu do Zalewu Wiślanego.

–  Przed nami bardzo ważny moment. To ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy i przejście do kolejnego. Myślę, że to również zamknięcie pewnego etapu mentalnego, dyskusji, dyskursu: co z mierzeją? Jak to będzie wyglądało? Czy będzie kanał żeglugowy? Ta dzisiejsza uroczystość zalania kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego to bardzo ważny moment, który rozpoczyna już kierunek zakończenia tej realizacji – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Po wbudowaniu kamienia węgielnego na terenie budowy w specjalnym namiocie powinien rozpocząć się Konwent Morski.

Podczas niego kapitanowie, doświadczeni marynarze oraz eksperci z branży morskiej będą rozmawiać o tym, jakie korzyści przyniesie Przekop Mierzei Wiślanej.

 

RIRM

drukuj