fot. MGMiŻŚ

[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk: Podpisanie umowy ws. przekopu Mierzei Wiślanej jest równoznaczne z rozpoczęciem budowy

W najbliższy piątek zostanie podpisana umowa z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Najkorzystniejszą ofertę złożyło polsko-belgijskie konsorcjum. Podpisanie umowy jest równoznaczne z rozpoczęciem budowy – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Szef resortu w rozmowie z reporterem Radia Maryja dodał, że po tym musi jeszcze nastąpić przekazanie placu budowy.

Pierwsza część inwestycji dotyczy m.in. budowy portu osłonowego od strony zatoki, kanału ze śluzą oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Dla nas jest to rzecz niesłychanie ważna; to pokonanie wszelkich przeciwności – tych krajowych i zewnętrznych. Wiemy bowiem, że ta inwestycja była obciążona ogromnym oddziaływaniem międzynarodowym.  Udało się wszystko dopiąć do końca. Mam nadzieję, że 4 października zakończymy dyskusję o Mierzei Wiślanej, a rozpoczniemy jej budowę – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Jeszcze w tym roku mają ruszyć przetargi na budowę toru żeglugowego przez Zalew Wiślany oraz udrożnienie rzeki Elbląg oraz podjęcia do tamtejszego portu. Minister Marek Gróbarczyk powiedział, że zabezpieczone są środki na te zadanie.

Kanał żeglugowy umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o większym zanurzeniu. Inwestycja zwiększy też nasze bezpieczeństwo. Dziś jedyna droga wodna z Bałtyku do Zalewu Wiślanego prowadzi przez terytorium Rosji.

Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl