fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. M. Gróbarczyk: Pierwsze złomowania statków w ramach „Zielonej Stoczni” w najbliższych miesiącach

Pierwsze złomowania statków w ramach przedsięwzięcia „Zielona Stocznia w Polsce” mają odbyć się w ciągu kilku miesięcy – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W Szczecinie zebrała się dziś grupa robocza ds. projektu „Zielona Stocznia w Polsce”. W spotkaniu wziął udział minister Marek Gróbarczyk.

Lokalizacją dla pierwszego etapu inwestycji ma być część terenów Stoczni „Gryfia” w Szczecinie. Projekt wpisuje się w politykę UE dotyczącą gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Wydaje się, że pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład recyklingu statków, czyli „Zielona Stocznia”, będzie miał szansę już rozpocząć funkcjonowanie, odbyć pierwsze złomowanie w granicach kilku miesięcy. To daje ogromne szanse przede wszystkim właśnie na ustabilizowanie funkcjonowania stoczni – wskazał minister Marek Gróbarczyk.

Resort poinformował też, że w drugim etapie realizacji projektu po 2022 r. przewiduje się rozszerzenie zakresu działalności na obiekty inne niż statki, np. platformy wiertnicze, wiatraki itp.

Prace nad „Zieloną Stocznią w Polsce” rozpoczęły się w 2017 roku. Specjalna grupa robocza sprawdzała m.in. czy inwestycja będzie zgodna z przepisami krajowymi i unijnymi.

RIRM

drukuj