fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wkrótce ruszy budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Za dwa tygodnie ruszy budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podpisał w piątek umowę z wykonawcami inwestycji.

Szef resortu gospodarki morskiej zaznaczył, iż jest to historyczny dzień dla Polski.

– Dla Polski wschodniej, dla Pomorza, dla województwa warmińsko-mazurskiego, dla Elbląga i w końcu dla całego Zalewu Wiślanego. Otwarcie tej drogi, otwarcie dostępu to rzecz, która dla nas była priorytetem – wskazał Marek Gróbarczyk.

O przekopie Mierzei Wiślanej mówiło się od trzydziestu lat, ale dotychczasowym rządom brakowało woli, by rozpocząć inwestycję. 

– Dzisiaj to staje się faktem. Faktem podpisania umowy i rozpoczęcia już realizacji, czyli podjęcia prac na przekopie – mówił szef resortu.

Przekop Mierzei Wiślanej to skomplikowana inwestycja, ale ważna pod względem geopolitycznym. Uniezależnia bowiem Polskę od Rosji.

Rozwój portu w Elblągu będzie z kolei sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy w tym mieście. Są jednak i tacy, którzy nadal krytykują przekop mierzei.

– Tylko po to, aby nie rozpocząć tej budowy – ocenił Marek Gróbarczyk.

Za wykonanie inwestycji będzie odpowiadało polsko-belgijskie konsorcjum NDI oraz Besix.

– Jest to niezwykłe wyzwanie inżynierskie, jest to niewątpliwie unikalny projekt, do którego już od wielu tygodni się przygotowujemy. Mogę państwa zapewnić, że jesteśmy gotowi bardzo szybko wejść na budowę i rozpocząć swoją aktywność – powiedziała prezes NDI Małgorzata Winiarek.

Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy już za dwa tygodnie. Wtedy też rozpoczną się pierwsze prace.

– Czyli budowę przyczółków i nabrzeży od strony Zalewu Wiślanego, od strony Zatoki Gdańskiej, tak żebyśmy materiał i różnego rodzaju konstrukcje, które są potrzebne do realizacji przedsięwzięcia – dość skomplikowanego – żebyśmy mogli transportować drogą wodną – wskazał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.

Pierwsze statki przepłyną przez Mierzeję Wiślaną w 2022 roku.

TV Trwam News


[GALERIA] Elbląg: uroczystość podpisania umowy na przekop Mierzei Wiślanej

fot. PAP/Tomasz Waszczuk

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl