M. Gróbarczyk: Musimy gruntownie odbudować gospodarkę morską

Zaprzepaszczenie przemysłu stoczniowego, zgoda na budowę gazociągu Nord Stream 2, który hamuje rozwój polskich portów czy fatalna kondycja rybołówstwa – to efekty dotychczasowych ośmiu kat rządów koalicji PO-PSL – podkreślił europoseł Marek Gróbarczyk w audycji Aktualności dnia w Radiu Maryja, który a kilka dni ma objąć tekę ministra gospodarki morskiej.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zostało zlikwidowane zaraz po objęciu rządów przez ekipę premiera Donalda Tuska. Nowy rząd premier Beaty Szydło zdecydował o ponownym powołaniu tego resortu na czele z europosłem Markiem Gróbarczykiem, który kierował tym ministerstwem w trakcie poprzednich rządów PiS-u.

Przyszły minister zapowiedział audyt otwarcia, ponieważ – jak podkreślił – trzeba sprawdzić na co zdecydował się dotychczasowy rząd, a nie poinformował o tym społeczeństwa.

– Należy całkowicie przebudować obecny kształt polityki i kondycji gospodarki morskiej. Chcemy to zrobić według naszego programu, który już wcześniej został określony. Najistotniejszy jest ten audyt otwarcia, bo nie wiemy na co jeszcze się zgodzono, bo przecież wiele rzeczy ukrywano przed społeczeństwem – zaznaczył europoseł Gróbarczyk.

Europoseł odniósł się także do obecnej sytuacji w rybołówstwie, która – według niego – jest tragiczna.

– Stopień niezadowolenia rybaków z tego co się stało i jak wygląda dzisiaj stan zasobów mówi samo za siebie. Chudy dorsz, brak możliwości połowów, obcięcie prawie o połowę kwot połowowych – to skazuje po prostu na obecny stan gospodarki morskiej – wskazał przyszły minister.

Priorytetami w działaniach ministerstwa gospodarki morskiej mają być powrót do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, dokończenie gazoportu, odbudowa Żeglugi Śródlądowej i przystąpienie do konwencji międzynarodowych i zmiana umowy, którą podpisała z Niemcami premier Ewa Kopacz, hamującej rozwój Żeglugi Śródlądowej na Odrze – powiedział przyszły minister.

W ciągu trzech miesięcy od powołania resortu ma powstać ustawa o odbudowie przemysłu stoczniowego, która pomoże tej branży w powrocie na arenę współzawodnictwa międzynarodowego – zapowiedział Marek Gróbarczyk.

Głównymi obszarami gospodarki morskiej, którymi ma się zająć ministerstwo są: przemysł stoczniowy, żegluga, ekonomika portów, rybołówstwo i szkolnictwo morskie.

Całość rozmowy o. Piotra Dettlaffa CSsR z europosłem Markiem Gróbarczykiem w sobotniej audycji Aktualności dnia do odsłuchania [tutaj].

RIRM

  

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl