Ustawa ws. funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej – w tym roku

Specjalna ustawa powołująca fundusz na rzecz żeglugi śródlądowej powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Obecnie w sprawie funduszu trwają rozmowy z inwestorami.

Jak w poniedziałek zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, do końca roku powstanie specjalna ustawa powołująca fundusz na rzecz żeglugi śródlądowej.

„Powołujemy fundusz żeglugi śródlądowej, który będzie służył przede wszystkim inwestycjom związanym z infrastrukturą na Odrze, ale nie tylko; generalnie w budowie dróg śródlądowych” – powiedział Marek Gróbarczyk.

Koszt inwestycji w drogi wodne w całej Polsce wynosi około siedemdziesięciu miliardów złotych. Specjalny fundusz ma pomóc w zrealizowaniu tego projektu.

„Głównym inwestorem będą konsorcja, które będą tworzone na tę okoliczność, czyli spółki energetyczne i banki. W tym zakresie prowadzimy już bardzo daleko idące rozmowy” – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Obecnie prowadzone są inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną. W tej sprawie minister Marek Gróbarczyk rozmawiał dziś z samorządowcami województwa dolnośląskiego.

„To jest element szeroko pojętych konsultacji ekologicznych. Zdajemy sobie sprawę z pewnego rodzaju oporu, który, wydaje się, jest jednak niczym nieuzasadniony. Takie inwestycje, które chcemy realizować w ramach Odrzańskiej Drogi Wodnej, są rzeczą normalną w Europie Zachodniej” – podkreślił szef resortu.

Jak zapowiedział minister Marek Gróbarczyk, na dolnośląskim odcinku ODW pierwszych przetargów na budowę kolejnych stopni wodnych, portów oraz centrów logistycznych można spodziewać się za dwa lata. Dzięki inwestycjom region ten może stać się kluczowy pod kątem transportu w tej części Europy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj