fot. PAP/Marcin Bielecki

Rządowy plan przeciwdziałania suszom i powodziom

Rząd przeznaczy ogromne środki na walkę z suszą. Na inwestycje, które poprawią krajowy bilans wody mają trafić miliardy złotych. Jednocześnie trwają prace nad budową zbiorników, które będą przyjmować wodę w razie nagłych ulewnych deszczy.

Inwestycje w zakresie budowy zbiorników przeciwpowodziowych już trwają.

– Przygotowaliśmy około 34 zbiorników na najbliższe siedem lat, a więc na najbliższą perspektywę budżetową. W grę wchodzą duże i małe zbiorniki. Są to inwestycje rozrzucone po całej Polsce. Na najbliższy okres planujemy budowę cofki na stopniu wodnym w Malczycach i rozpoczęcie budowy zbiornika w Libiążu – oznajmił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Rząd chce walczyć także z suszą. Jeszcze w tym kwartale Rada Ministrów ma przyjąć projekt specjalnej ustawy, która ma minimalizować skutki susz oraz upraszczać prowadzenie niezbędnych inwestycji w tym zakresie.

– Program rozwoju retencji w postaci ustawy, który jest zakrojony na 10mld zł, to te 94 duże i małe inwestycje w zakresie podniesienia retencji do 15 procent – zaznaczył minister.

Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wodnych. Na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m³ na rok, to trzy razy mniej niż średnia europejska.

RIRM

drukuj