fot. PAP/Wojtek Jargiło

Premier RP: Podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu dodatkowych środków w odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy. Armia polska musi być najlepiej wyposażona

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej poinformował, że rząd zainwestuje dodatkowe 300 do 400 mln zł w odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy wykorzystywanej do produkcji amunicji. „Po naradach, po dyskusji z naszym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, z panem prezydentem Andrzejem Dudą, podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu dodatkowych środków w odbudowę możliwości produkcyjnych nitrocelulozy. Armia polska musi być najlepiej wyposażona” – wskazał szef rządu.

Szef rządu zaznaczył, że decyzja zapadła po naradach ze Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, prezydentem Andrzejem Dudą. Premier zapowiedział też rozwój produkcji pocisków przeciwlotniczych piorun.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że w kontekście wzmacniania polskich sił zbrojnych niezwykle ważne są te komponenty, które możemy produkować w kraju, a także technologie, które możemy w kraju rozwijać.

– Technologie, które należą do najwyższej światowej czołówki należy „Piorun”. Jest to pocisk przeciwlotniczy, który jest produkowany tutaj, u nas, w Polsce. Jestem po rozmowie z kierownictwem i chcemy rozwijać dalej tę produkcję, ponieważ wiemy, że jest ona w zapotrzebowaniu nie tylko polskiej armii, ale sprzedajemy ją do najlepszych armii świata. Cieszę się, że we współpracy z PGZ i Ministerstwem Obrony Narodowej mamy plany odbudowy produkcji nitrocelulozy – podkreślił Mateusz Morawiecki.  

Premier zapewnił też, że Polska jest na bardzo dobrej drodze do dalszej modernizacji polskiej armii, co jest doceniane w NATO.

RIRM

drukuj