fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: Ostatni dzień Szczytu Bałkanów Zachodnich

W Poznaniu z udziałem unijnych liderów kończy się dziś trzydniowy szczyt Bałkanów Zachodnich. Polska opowiada się za rozszerzeniem Wspólnoty – mówił w stolicy Wielkopolski prezydent Andrzej Duda. W szczycie uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki oraz zagraniczni przywódcy, w tym niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Proces Berliński to inicjatywa, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii z Unią Europejską. W Procesie Berlińskim, poza tymi sześcioma krajami, uczestniczą także niektóre państwa członkowskie Unii, w tym m.in. Polska.

Niewątpliwie potrzebna jest integracja Bałkanów – mówił dziś w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. 

– Polska jest państwem opowiadającym się za polityką rozszerzenia Unii, bo opowiada się za Europą solidarności i otwartości, a nie Europą wzajemnych uprzedzeń, zamykającą się w partykularnych interesach i obawach. Nie takiej Europy chcemy – zaznaczył Andrzej Duda.

Polski prezydent przypominał, że Komisja Europejska pozytywnie oceniła reformy przeprowadzone w Albanii i Macedonii Północnej w obszarach określonych przez Radę UE w 2018 r. jako kluczowe i rekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. W UE nie ma jednak co do tego zgody.

– Tymczasem wewnątrz Unii dochodzi do politycznego sporu i to nie w sprawie przyjęcia, lecz zaledwie w sprawie decyzji o otwarciu negocjacji. Unia Europejska nie powinna tak traktować państw, które przeprowadzają trudne reformy na drodze ku przyszłej integracji – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że na niedawnym szczycie państw Europy Południowo-Wschodniej w Tiranie liderzy regionu podkreślali, że idea integracji europejskiej jest dziś najważniejszą ideą jednoczącą ten obszar, a jej przekreślenie może prowadzić do „poważnej destabilizacji”.

– Jako wspólnota europejska jesteśmy zobowiązani, aby wyznaczać jasną datę akcesji, a nie mnożyć kolejne słowne deklaracje. Powtórzę tu słowa, które już wypowiedziałem podczas szczytu w Tiranie – Polska nie godzi się na to, aby państwa tego regionu brały udział w biegu, w którym nie widać mety – podkreślił Andrzej Duda.

Szczyt Bałkanów Zachodnich otworzyło w środę forum think tanków z udziałem około 200 osób z organizacji pozarządowych z całej Europy. Wczoraj do Poznania przyjechało kilkudziesięciu ministrów gospodarki, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw biorących udział w Procesie Berlińskim.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj