fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent na spotkaniu NRR m.in. o polityce prorodzinnej

Rynek pracy, na którym system prawny zabezpiecza interesy pracownika, ale też daje możliwość rozwoju przedsiębiorcom, jest, między innymi, ważny dla polityki prorodzinnej – powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent otwierał VI posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju.

Andrzej Duda podkreślił, że państwo może oddziaływać na publiczny i prywatny sektor tego rynku. Zwrócił też uwagę, że ważne jest to, jak państwo kształtuje rynek pracy, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Prezydent dodał, że państwo ma możliwości oddziaływania na sektor prywatny – po pierwsze, poprzez kształtowanie rynku pracy za pomocą „prozatrudnieniowej polityki”, a po drugie, „przez politykę formowania zasad wykonywania pracy i relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w taki sposób, aby była to relacja cywilizowana”.

– Aby była to relacja, która zapewnia możliwość realizowania swoich interesów nie tylko pracodawcy, ale zabezpiecza także pracownika. Zabezpiecza go choćby w tym podstawowym znaczeniu nie tylko tego, że uzyska on wynagrodzenie za pracę i że będzie to takie wynagrodzenie, które pozwoli mu na godne życie, ale z drugiej strony zapewni temu pracownikowi również pewne poczucie bezpieczeństwa – wskazywała głowa państwa.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił również, że najbardziej prorodzinnym i prodemograficznym programem, który pojawił się w Polsce po 1989 r., jest „Rodzina 500 plus”.

Tytuł VI posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju to „Polityka społeczna po ćwierćwieczu przemian: solidarność, inwestycje społeczne, współodpowiedzialność”.

RIRM

 

drukuj