fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki: Polska chce odgrywać rolę lidera w cyberbezpieczeństwie

Polska chce odgrywać rolę lidera w cyberbezpieczeństwie; służyć temu będzie m.in. przyjęta przez Radę Ministrów Strategia Cyberbezpieczeństwa RP – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników 5. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec w Katowicach.

W liście odczytanym podczas otwarcia Forum przez prezes Instytutu Kościuszki Izabelę Albrycht premier podkreślił, że bezpieczeństwo rynku cyfrowego stanowi jeden z priorytetów polskiego rządu.

Jego znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, rozwoju społecznego i gospodarczego jest niepodważalne, stąd tak istotne było ustawowe uregulowanie kwestii budowy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. W sierpniu minął rok od wejścia w życie ustawy, która umożliwiła identyfikację operatorów usług kluczowych w sześciu najważniejszych sektorach funkcjonowania państwa oraz budowę ekosystemu podnoszącego odporność na cyberataki, a także umożliwiającego skoordynowane reagowanie na incydenty w cyberprzestrzeni” – napisał Mateusz Morawiecki.

Chciałbym państwa zapewnić, że rozwój krajowego systemu cyberbezpieczeństwa będzie kontynuowany, zarówno w wymiarze cywilnym, jak i militarnym” – podkreślił szef rządu.

Wskazał, że najważniejsze związane z tym działania właściwych ministrów – cyfryzacji i obrony narodowej – obejmują w ostatnich miesiącach: rekomendowanie obszarów współpracy z sektorem prywatnym, realizację programów edukacyjnych, kampanii i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa rynku cyfrowego, zainicjowanie powołania wojsk obrony cyberprzestrzeni, a także utworzenie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Rada Ministrów przyjęła niedawno Strategię Cyberbezpieczeństwa RP, która wytycza główne kierunki działań w najbliższych pięciu latach. Kolejnym krokiem będzie opracowanie planu wdrożenia Strategii z harmonogramem i wskaźnikami monitorowania stanu jego realizacji, a także źródłami finansowania i podmiotami odpowiedzialnymi” – poinformował premier.

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd wspiera także rozwój cyberbezpieczeństwa w administracji samorządowej.

Przyjęta we wrześniu uchwała o wspólnej infrastrukturze informatycznej państwa, poza zainicjowaniem budowy podnoszącej bezpieczeństwo rejestrów państwowych rządowej chmury obliczeniowej, ma umożliwić samorządom i podmiotom ich podległym korzystanie z bezpiecznych usług publicznych chmur obliczeniowych” – zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki napisał, że w kontekście nieuniknionego i niezbędnego dla rozwoju gospodarki opartej o dane postępu technologicznego, zadaniem rządu jest zapewnienie, aby rozwój ten przebiegał bez zakłóceń, w partnerstwie z przemysłem oraz partnerami europejskimi i transatlantyckimi.

Polska chce odgrywać rolę lidera w cyberbezpieczeństwie w Grupie Wyszehradzkiej i w ramach inicjatywy Trójmorza oraz przez wzmocnienie potencjału naszego regionu na forum Unii Europejskiej” – zadeklarował szef polskiego rządu.

Przypomniał, że budowanie polskich i regionalnych kompetencji, w szczególności w obszarze kryptografii oraz oceny i certyfikacji cyberbezpieczeństwa, będzie odbywało się w ramach przyjętego w czerwcu br. europejskiego aktu o cyberbezpieczeństwie.

Nowe możliwości wynikające z zastosowania technologii związanych z budową sieci 5G, jak inteligentne miasta i pojazdy autonomiczne, są w zasięgu polskich firm i ośrodków naukowych. Chcę, aby Polska była liderem, nie tylko w wykorzystaniu tych technologii, ale również w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań przetwarzania danych. Podkreślam jednak, że wszystkie te rozwiązania muszą być tworzone w oparciu o najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa, aby ich stosowanie nie stanowiło zagrożenia dla użytkowników oraz dla bezpieczeństwa państwa” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl