fot. PAP/Rafał Guz

IPN opublikował około 128 tys. fotografii dokumentujących zbrodnie hitlerowskie w Polsce

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej opublikowało około 128 tys. fotografii dokumentujących zbrodnie hitlerowskie w Polsce. Publikację prezes Instytutu Jarosław Szarek zaprezentował na konferencji naukowej, która odbyła się wczoraj w Warszawie.

Zdjęcia, jakie zawiera publikacja, są bardzo zróżnicowane pod względem formy, pochodzenia, czasu i miejsca powstania oraz tematyki. Większość z nich można znaleźć w prasie, książkach i na ekspozycjach.

Podczas prezentacji publikacji Jarosław Szarek podkreślił, że dokumentacja archiwalna to jeden z najważniejszych celów działalności IPN-u.

– Celem powstania IPN-u była opieka nad archiwum. Mamy ten zasób pokazać, upowszechnić, zbadać. Wielka praca, która trwa już od 18 lat. II wojna światowa w tym zasobie to kilometry akt, miliony fotografii – niezwykłe świadectwo. To czas apokalipsy, od którego dzieli nas 80 lat. Odchodzą świadkowie, coraz bardziej będą przemawiać za nich te obrazy – wskazał Jarosław Szarek

Zasób archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej wynosi obecnie blisko 100 km bieżących dokumentów, około 40 milionów zdjęć i 5 tys. filmów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl