fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Premier Mateusz Morawiecki oddał dzisiaj hołd ofiarom zbrodni katyńskiej; w Muzeum Katyńskim złożył kwiaty i zapalił znicze z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że „oddając hołd wszystkim ofiarom, dajemy świadectwo, że pamiętamy, a walka o prawdę to zwycięstwo”.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest dzisiaj. Obchody mają charakter państwowy. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicze przed tablicami w Epitafium Katyńskim z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

„Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni pisał Herbert o tragedii w katyńskim lesie. Oddając hołd wszystkim ofiarom w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dajemy świadectwo, że pamiętamy, a walka o prawdę to zwycięstwo” – napisał dzisiaj na Twitterze szef rządu.

Muzeum Katyńskie, oddział Muzeum Wojska Polskiego, zostało otwarte w 2015 r. w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są tam prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich, opowiadana jest historia zbrodni i walki o jej prawdziwe przedstawianie. Placówka znajduje się w liczącym 3,5 ha parku, którego centralnym punktem jest Plac Apelowy.

Na terenie muzealnym jest także, umieszczone w dawnej Działobitni, Epitafium Katyńskie zawierające tablice z nazwiskami ofiar zbrodni, z którego na Plac Apelowy prowadzą monumentalne schody tzw. propyleje. Z budynku Muzeum do Epitafium prowadzi Aleja Nieobecnych, gdzie znajdują się puste postumenty z nazwami zawodów wykonywanych przez ofiary, stanowiące ich symboliczne upamiętnienie.

PAP/RIRM

drukuj