fot. www.facebook.com/MinisterstwoObrony/

Szef MON: Zbrodnia katyńska nie złamała polskiego ducha

Katyń to symbol bestialstwa dokonanego na polskim narodzie i haniebnej próby zatarcia śladów mordu; cios ten okazał się chybiony; nie złamał polskiego ducha, nie odebrał Polakom odwagi – powiedział w piątek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest dzisiaj. Obchody mają charakter państwowy. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

„Katyń to słowo symbol. Symbol bestialstwa dokonanego na polskim narodzie, symbol strzału w tył głowy i haniebnej próby zatarcia śladów mordu” – powiedział Mariusz Błaszczak w nagraniu udostępnionym przez MON w mediach społecznościowych.

Szef resortu przypomniał, że wśród ofiar tej zbrodni znaleźli się nie tylko żołnierze, ale też „lekarze, inżynierowie, nauczyciele, czy urzędnicy” oraz, że pamięć o niej „przez wiele lat próbowano zadeptać”. Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę na „tragedię rodzin” ofiar, które nie miały informacji o losie swoich bliskich.

„To wielka niezabliźniona rana” – dodał minister.

„Zbrodniczy cios okazał się chybiony, nie złamał polskiego ducha, nie odebrał nam odwagi” – oświadczył szef MON. Podkreślił, że należy głośno mówić „o tym ludobójstwie”.

Minister Mariusz Błaszczak nawiązał też do katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

„Pamiętamy również o tych, którzy osiem lat temu zginęli w drodze na uroczystości upamiętniające ofiary mordu katyńskiego” – mówił szef MON.

Zaznaczył, że zarówno w Katyniu jak i pod Smoleńskiem zginęli przedstawiciele polskiej elity.

„Polacy nigdy o was nie zapomną” – zapewnił minister.

PAP/RIRM

drukuj