fot. twitter.com/mblaszczak

Min. M. Błaszczak w Rumunii o współpracy dwustronnej i sojuszniczej

Współpraca wojskowa dwustronna i z USA, zwiększenie interoperacyjności, NATO-wski program zwiększenia gotowości – to tematy, które szef MON Mariusz Błaszczak omawiał ze swoim odpowiednikiem Gabrielem–Beniaminem Lesem – poinformowało MON.

W środę minister obrony wziął udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych, którym przewodzili premierzy obu krajów Mateusz Morawiecki i Viorica Dancila.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że polscy żołnierze stacjonują w Rumunii, a rumuńscy współtworzą wielonarodowy batalion Polsce w ramach NATO-wskich inicjatyw zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance.

Jak zaznaczył szef MON, intencją resortów obrony obu krajów jest wspólna realizacja projektów obronnych oraz dalszy rozwój interoperacyjności wojsk Polski i Rumunii.

Rozmawialiśmy o współpracy przemysłów zbrojeniowych, na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, na temat wspólnego przygotowania wojsk do NATO-wskiej inicjatywy gotowości wojsk i o poprawie infrastruktury dla zwiększenia mobilności sojuszniczych wojsk” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister obrony dodał, że zwiększenie interoperacyjności wojsk jest możliwe w kontekście współpracy transatlantyckiej Polski i Rumunii, które kupują w USA uzbrojenie.

Rozmawialiśmy na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Zarówno Polska, jak i Rumunia kupiła system Patriot, kupiliśmy rakiety HIMARS, a więc będziemy korzystali z doświadczeń w szkoleniu wojsk do wykorzystania tych systemów” – powiedział minister, przypominając niedawne kontrakty zbrojeniowe.

Ministrowie omówili również bieżące projekty obronne Polski i Rumunii pod egidą UE, w szczególności o koordynacji europejskich projektów obronnych PESCO z inicjatywami podejmowanymi w ramach współpracy państw członkowskich NATO. Resort podkreślił, że „celem Polski i Rumunii jest komplementarność projektów UE i NATO”.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że oba kraje współpracują również w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki. B9 to format współpracy zainicjowany przed kilku laty przez Polskę i Rumunię. Do B9 należą państwa Grupy Wyszehradzkiej, kraje bałtyckie oraz Bułgaria i Rumunia.

Jednym z tematów była NATO-wska inicjatywa gotowości (4×30) zmierzająca do wydzielenia lądowych, powietrznych i morskich sił wysokiej gotowości oraz budowy zdolności do przyjęcia takiego sojuszniczego wsparcia.

„Poruszyliśmy tematy związane z NATO-wską inicjatywą gotowości wojsk i wspólnego przygotowania do tej inicjatywy. Była to kontynuacja rozmów z kwietnia tego roku w Warszawie w formacie B9” – powiedział minister Błaszczak.

Dodał, że jednym z omawianych tematów była współpraca polskiego i rumuńskiego przemysłu zbrojeniowego.

Polski przemysł zbrojeniowy posiada kompetencje, szczególnie jeśli chodzi o artylerię, których oczekują nasi partnerzy z Rumunii. Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia i obopólnego sukcesu” – zapewnił szef MON.

Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę na znaczenie rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej obu krajów dla zwiększenia mobilności wojsk. Chodzi tu o trasę Via Carpatia i połączenie Bałtyku z Morzem Czarnym.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl