fot. PAP/Tytus Żmijewski

Patrioty wpięte w polski system dowodzenia

Patrioty, jakie Niemcy chcą przekazać Polsce, będą wpięte w nasz system dowodzenia – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Niemcy nie zgodzili się przekazać Patriotów Ukrainie. Swoją ofertę ograniczyli wyłącznie do Polski, choć dla polskiego bezpieczeństwa lepsze byłoby rozlokowanie rakiet za wschodnią granicą. Wtedy mogłyby skutecznie bronić terytorium kraju przed powtórką z tragedii, do jakiej doszło w Przewodowie. Argumenty wojskowe nie przekonały jednak Berlina. Choć na przeszkodzie nie stawał nawet sekretarz generalny NATO. Tłumaczył, że wszystko zależy od tego, co zdecydują państwa. Skoro jednak Niemcy nie chcą, by Patrioty trafiły na Ukrainę, trafią one do Polski. A szczegółowe negocjacje w tej sprawie prowadzi wicepremier Mariusz Błaszczak. Choć – jak sam przyznał – o wielu rzeczach w sprawie niemieckiej oferty dowiadywał się w mediach.

– Skoro nie ma woli ze strony niemieckiej, to rozmawialiśmy na temat usytuowania tych zestawów w Polsce, na Lubelszczyźnie. (…) Strona niemiecka zgodziła się, aby ten system był wpięty w polski system dowodzenia – powiedział minister obrony narodowej.

O użyciu broni będzie decydował zatem polski dowódca operacyjny. Nie ma na razie terminu, w jakim Niemcy mieliby dostarczyć Patrioty Polsce. Początkowo mieli też przekazać trzy jednostki. Później okazało się, że rozmawiamy o ośmiu wyrzutniach. Aktualnie – według relacji wicepremiera Mariusza Błaszczaka – do końca nie wiemy, jaka będzie postawa Berlina. Krytyka, jaka spadła na niemiecką minister obrony, także w jej kraju, po ofercie złożonej Polsce, obejmowała zarzuty o wykorzystanie rakiet do celów wizerunkowych i złamanie tajemnicy negocjacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl