M. Błaszczak: zero tolerancji dla chuligaństwa i łamania prawa

Zero tolerancji dla chuligaństwa i łamania prawa – to jest nasza dewiza; chodzi o to żeby Polacy czuli się pewnie i bezpiecznie – mówił we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok rządu Beaty Szydło.

Minister nawiązał do obchodzonego kilka dni temu Święta Niepodległości, które – jak mówił – w odróżnieniu od ostatnich lat przebiegło bezpiecznie. Jak przypomniał, w Warszawie zarejestrowano na ten dzień 15 manifestacji, w których uczestniczyło ponad 86 tys. osób. Szef MSWiA mówił także o zorganizowanych w lipcu Światowych Dniach Młodzieży z udziałem papieża Franciszka i milionów pielgrzymów z całego świata.

„Kiedy wyjeżdżali, mówili, że Polska jest krajem gościnnym i bezpiecznym. Zburzyliśmy te złe stereotypy na nasz temat powtarzane gdzieś za granicą. Pielgrzymi wywieźli jak najlepsze wrażenia ze spotkania z papieżem, z Polakami. Stało się tak dlatego, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo niosły pomoc pielgrzymom i służyły innym” – mówił.

Przypomniał, że w toku konsultacji społecznych MSWiA przywraca zlikwidowane w ostatnich latach przez rząd PO-PSL posterunki policji, a także opracowało internetową mapę zagrożeń bezpieczeństwa.

„Chodzi o to, żeby Polacy czuli się pewnie i bezpiecznie w miejscu, w którym mieszkają. Zero tolerancji dla chuligaństwa. Zero tolerancji dla łamania prawa. To jest nasza dewiza” – powiedział Błaszczak.

Szef MSWiA przypomniał, że oprócz mapy zagrożeń bezpieczeństwa działa też aplikacja „Moja Komenda”, która ma pozwolić na szybszy i łatwiejszy kontakt z dzielnicowym.

Wskazał, że rząd przyjął ustawę o „Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Warty 9,2 mld zł projekt obejmuje inwestycje budowlane, zakup samochodów i innych środków transportu, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników policji, SG, PSP oraz BOR.

„To ustawa wzorowana na ustawie rządu premiera Jarosława Kaczyńskiego z 2007 roku, która przywróciła godność polskim policjantom” – dodał Błaszczak.

Minister powiedział, że odblokował ścieżki awansu funkcjonariuszy, którzy przystąpili do policji.

„Odchodzą z policji funkcjonariusze MO. Ci młodzi ludzie są w najlepszym wieku, żeby wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli naszego kraju. Są już doświadczeni i mają dość energii i zapału do tego, żeby swoją służbę wykonywać w sposób wzorowy” – mówił.

Powiedział także, że przygotowany jest projekt ustawy dotyczący emerytur i rent byłych funkcjonariuszy SB.

„Polega ona na tym, że emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB zostaną obniżone – tego domaga się sprawiedliwość. Tego domaga się poczucie sprawiedliwości wobec tych, którzy walczyli za wolność naszego kraju” – powiedział minister.

Błaszczak wskazał, że kolejnym tematem, którym zajmował się, jako minister spraw wewnętrznych i administracji, była polityka migracyjna. Podkreślił, że na spotkaniach unijnych ministrów spraw wewnętrznych mówił, iż mechanizm relokacji to błędna polityka.

„Konsekwentnie proponujemy, żeby pomagać uchodźcom, ale tam, gdzie oni są rzeczywiście uchodźcami, tam, gdzie toczy się wojna. Konsekwentnie także wyrażamy swoją solidarność wobec innych państw Unii Europejskiej poprzez delegowanie polskich strażników granicznych na granice zewnętrzne UE. Oczywiście dbamy przede wszystkim o polską granicę, ale także, kiedy zwrócą się do nas nasi partnerzy, wspieramy” – zaznaczył.

Szef MSWiA powiedział, że jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo obywateli jest ustawa antyterrorystyczna.

„Dzięki tej ustawie z polski wydalonych zostało kilka osób, które były podejrzewane o terroryzm. Znacząco spadła liczba telefonów do urzędów z informacji o ładunkach wybuchowych” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl