fot. pixabay.com

CPK chce podpisać umowę z 13 podmiotami, które zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów lotniska

Centralny Port Komunikacyjny wybrał oferty w pierwszym przetargu na projektowanie obiektów wspierających lotnisko – poinformowała spółka. CPK planuje podpisać umowę ramową z 13 podmiotami, które zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów czy centrum operacyjne portu lotniczego.

Spółka podała, że wśród 13 podmiotów, które spełniły warunki udziału w postępowaniu przetargowym, znalazło się dziewięć firm i cztery konsorcja.

„Rozstrzygnięty przetarg to pierwsza z dwóch umów ramowych na projektowanie tzw. obiektów wspierających (Support Infrastructure Engineering – SIE). Ta pierwsza dotyczy projektowania m.in. takich obiektów jak: wieża kontroli ruchu lotniczego, centrum operacyjne lotniska, budynki służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem oraz biura służb lotniskowych” – przekazał rzecznik spółki, Konrad Majszyk.

Jak wskazał, obiekty towarzyszące powstaną w najbliższym sąsiedztwie projektowanych przez głównego architekta, konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, terminala pasażerskiego i dworca kolejowego.

„Zakładamy pełną współpracę i koordynację działań firm wybranych do projektowania obiektów SIE z master architektem. Wieża kontroli lotów będzie kluczowym elementem lotniska. Obok terminala ma szansę stać się jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jak ma to miejsce np. na nowym lotnisku w Stambule” – podkreślił rzecznik CPK.

Dodał, że projektowane obiekty będą wspierać i uzupełniać bieżącą działalność terminala pasażerskiego i pozostałej infrastruktury lotniska. Będą też z nim zintegrowane tak, by zapewnić bezawaryjną obsługę lotów i bezpieczeństwo ruchu.

Jak zaznaczył, przygotowywana umowa ramowa pozwoli na zlecanie przez spółkę CPK konkretnych zadań w trybie postępowań wykonawczych, w których decydująca będzie cena i kryteria jakościowe.

„Do zleceniobiorców należało będzie wykonanie prac i usług związanych z przygotowywaniem projektów: koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych i budowlanych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Zakres zamówienia obejmuje również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w toku postępowań o udzielenie zamówień na roboty budowlane” – wyjaśnił Konrad Majszyk.

Rzecznik przekazał, że analizowane są też oferty, które wpłynęły w ramach drugiego, ogłoszonego w październiku br. przetargu na projektowanie obiektów wspierających na terenie lotniska (m.in. hoteli, biur, obiektów handlowych, terminali cargo i parkingów wielopoziomowych).

„Rozstrzygnięcie tego postępowania planowane jest na styczeń przyszłego roku. Szacowana łączna wartość obu kontraktów to ok. 500 mln zł” – poinformował.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl