fot. pixabay.com

Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym CPK

Lotnisko Incheon z Seulu zostało wybrane doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. We wtorek nastąpiło rozstrzygniecie postępowania w tej sprawie. Oferty złożyły dwa porty lotnicze – Incheon w Seulu i Narita w Tokio.

Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, powiedział, że doradcą spółki zostało główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej. Jak dodał, to istotny kamień milowy na drodze do budowy nowego systemu transportowego dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

– Postępowanie na doradcę strategicznego CPK wygrało lotnisko Incheon z Seulu. Według rankingu Skytrax Star Rating, jest to czwarte lotnisko na świecie, m.in. pod względem jakości obsługi pasażerów, bo na tym nam najbardziej zależy, na know-how, na wiedzy, jak organizować duże, międzynarodowe lotnisko. W przeciągu dwóch tygodni będą domówione szczegóły, żebyśmy mogli podpisać umowę i rozpocząć współpracę. Doradca strategiczny ma przede wszystkim być dostarczycielem wiedzy dla CPK. Ma on przez najbliższe trzy lata, kiedy będą podejmowane wszystkie decyzje dot. konkretnego planu projektu budowy biznesowego, oceniać decyzje z punktu widzenia kogoś, kto ma doświadczenie w budowie i rozbudowie takich lotnisk – wyjaśnił wiceminister infrastruktury, Marcin Horała.

CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność. W pierwszym etapie będzie on mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

 

RIRM

drukuj